Zakaz kąpieli na szeregu plaż w Szczecinie i okolicach z powodu zakwitów sinic

Zakaz kąpieli na szeregu plaż w Szczecinie i okolicach z powodu zakwitów sinic

W niedzielę, władze Szczecina ogłosiły, że ze względu na pojawienie się groźnych dla zdrowia zakwitów sinic, obowiązuje zakaz korzystania z wody na lokalnym kąpielisku Dąbie. Wszystko to sprawia, że aktualnie nie można korzystać z sześciu kąpielisk w całym regionie Zachodniopomorskiego.

Paulina Łątka, reprezentująca Centrum Informacji Miasta w Szczecinie, poinformowała o sytuacji, mówiąc: „Na kąpielisku Dąbie zostały podniesione czerwone flagi, sygnalizujące zakaz kąpieli. Decyzja ta została podjęta z powodów bezpieczeństwa i obowiązywać będzie do odwołania. Na miejscu czuwają nad tym ratownicy”.

Mimo wprowadzenia ograniczeń, przestrzeń rekreacyjna wokół kąpieliska Dąbie – z wszystkimi dodatkowymi atrakcjami – jest nadal otwarta dla mieszkańców i dostępna bez opłat.

Niestety, nie tylko kąpielisko Dąbie zmaga się z problemem zakwitów sinic. Takie same warunki panują na plaży miejskiej nad Jeziorem Trzesiecko w Szczecinku, a także w Stepnicy i Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim oraz na szczecińskim kąpielisku Dziewoklicz.

Dodatkowo, zamknięte jest również miejskie kąpielisko Stawek w Gryficach. Tutaj przyczyną są jednak przekroczone wartości bakterii Escherichia coli i enterokoków kałowych w próbkach pobranych z wody.