Zdarzenie na torze wodnym Świnoujście-Szczecin – kolizja zbiornikowca z nabrzeżem

Zdarzenie na torze wodnym Świnoujście-Szczecin – kolizja zbiornikowca z nabrzeżem

W niedzielę, 20 sierpnia, na torze wodnym łączącym Świnoujście i Szczecin, miało miejsce zdarzenie, które na szczęście nie spowodowało poważnych konsekwencji. Doszło tam do kolizji zbiornikowca z nabrzeżem. Najprawdopodobniej przyczyną takiego obrotu wydarzeń była awaria steru.

Statek o nazwie Angon, który płynął trasą ze Szczecina do Gdańska, około godziny 15.40 uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Miejsce kolizji to obszar położony na około jedenastym kilometrze toru wodnego. Załoga statku podejmowała próby samodzielnego opuszczenia skarpy, jednakże bez rezultatu. W akcję ratunkową zaangażowane zostały holowniki Fairplay XVIII oraz Juno, które ostatecznie pomogły uwolnić jednostkę.

Mimo dość dramatycznego przebiegu zdarzeń, nikomu nie stało się krzywda. Nie zaistniała też sytuacja potencjalnie niebezpieczna dla środowiska – nie doszło do żadnego wycieku paliwa ani transportowanego ładunku. Kadłub statku również nie odniósł uszkodzeń. Po dokonaniu weryfikacji przez nurków i odzyskaniu dokumentów przez klasyfikatora, statek o godzinie pierwszej po północy mógł opuścić port w Świnoujściu i kontynuować rejs do Gdańska.

O całym incydencie została poinformowana Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich.