Wyniki egzaminu ósmoklasisty: ponad 220 tysięcy uczniów z niepokojem oczekuje rezultatów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty: ponad 220 tysięcy uczniów z niepokojem oczekuje rezultatów

Zacząwszy od środy, dokładniej od godziny 8:30 rano, uczniowie, którzy nie tak dawno temu ukończyli szkołę podstawową, mają możliwość sprawdzenia wyników swojego egzaminu ósmoklasisty za pośrednictwem specjalnie do tego celu przygotowanego systemu informatycznego. Po godzinie 12:00 wyniki mogą zostać odebrane w formie oficjalnych zaświadczeń bezpośrednio w szkołach, które te młode osoby uczęszczały.

W tegorocznym egzaminie ósmoklasisty uczestniczyło ponad 220 tysięcy studentów z różnych regionów Polski. Wśród nich znalazło się także ponad 11 000 obywateli Ukrainy, którzy przeprowadzili się do naszego kraju z powodu konfliktu zbrojnego w ich ojczyźnie.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, poinformował, że absolwenci mają możliwość sprawdzenia zdobytych przez siebie punktów. – Dzień dzisiejszy to moment, kiedy nasi absolwenci będą mogli odebrać w szkołach zaświadczenia potwierdzające wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jednak już od godziny 8:30 mogą zalogować się na rządową stronę internetową, na której przy użyciu szkolnego loginu i hasła będą mogli zobaczyć swoje wyniki. To nie tylko ogólny rezultat, ale również szczegółowe wyniki dla każdego zadania – wyjaśnił Smolik.

Egzamin ten składał się z trzech głównych części: języka polskiego, matematyki i jednego z języków obcych. Jest to test obowiązkowy dla wszystkich uczniów, bez którego nie mogą zakończyć edukacji podstawowej. Warto podkreślić, że nie istnieje możliwość niezdania egzaminu ósmoklasisty, jednak jest to proces bardzo ważny, ponieważ to właśnie od wyniku tego egzaminu zależy szkoła ponadpodstawowa, do której uczeń będzie miał możliwość uczęszczać. Dotyczy to zwłaszcza liceów i techników.