Na Łasztowni pojawi się Rondo Portowców

Na Łasztowni pojawi się Rondo Portowców

To już pewne – nowe rondo zlokalizowane na Łasztowni, u zbiegu ulic Energetyków i Floriana, otrzyma nazwę Ronda Portowców. Tytuł ten ma nawiązywać do pracowników lokalnego portu, a nie do pieszczotliwego określenia na zawodników klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin.

Ukłon w stronę ważnej grupy zawodowej

Ważnym argumentem za użyciem nazwy „Portowców” był fakt, że pracownicy portowi to duża i znacząca grupa zawodowa w Szczecinie, która odegrała ważną rolę w historii miasta.

Projekt przegłosowano liczbą 23 głosów. Pojawiły się także – choć jeszcze nierozstrzygnięte petycje, by pozostałe ronda w sąsiedztwie nazwać kolejno Rondem Ludzi Morza i Rondem Stoczniowców, co pozwoliłoby zachować spójność tematyczną.

Portowcy również na murawie

Nazwa „Portowcy” może w Szczecinie nasuwać również inne skojarzenia, niż tylko związane z grupą zawodową. Tego określenia zaczęto również używać wobec sportowców z Pogoni Szczecin w czasach PRL-u. Powód? Lokalni piłkarze często przy okazji pracowali w szczecińskim porcie, a poza tym sama instytucja była jednym z większych sponsorów drużyny.