Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła w praktyce?

Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła w praktyce?

Pompy ciepła są energooszczędnymi urządzeniami, które funkcjonują praktycznie bezobsługowo. Nie oznacza to jednak, że wcale nie pobierają energii. Oczywiście generują pewne koszty swojej pracy, ale nie tak duże, jak w przypadku tradycyjnych kotłów węglowych. Proekologiczne podejście producentów pomp ciepła sprawia, że te nie oddziałują negatywnie na środowisko i dodatkowo pozwalają zaoszczędzić sporo na wydatkach gospodarstwa domowego. Sprawdź, ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła i zastanów się, czy warto w nią inwestować.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Chcesz wiedzieć ile kosztuje miesięczne użytkowanie pompy ciepła? Szczecin to miasto, gdzie masz własną nieruchomość i chcesz zainwestować w nowoczesny system ogrzewania? Sprawdź ewentualne koszty i przekonaj się, że naprawdę warto. W tym przypadku najważniejszy jest współczynnik ciepła COP. Najpopularniejsze modele pomp ciepła osiągają wartość tego wskaźnika na poziomie od 3,5 do 5. Oznacza to, że pompa ciepła oddaje przykładowo 5 razy więcej energii w postaci ciepła grzewczego, aniżeli pobierze jej ze źródła energii elektrycznej. Pamiętaj! Im wyższy współczynnik COP, tym lepsza wydajność pompy ciepła i niższe koszty jej użytkowania. Łagodniejszy klimat powoduje, że pompy ciepła Szczecin ma bardziej wydajne. Wyższa temp. zewnętrzna podnosi ich sprawność. 

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania nieruchomości oraz ciepłej wody użytkowej, należy liczyć, że średnia wartość potrzebna dla nieruchomości o powierzchni do 1000 metrów kwadratowych to około 4000 kWh w skali roku. To raczej orientacyjna kwota, która będzie w dużej mierze zależna od tego, jak często pompa będzie uruchamiana oraz jak długo potrwa okres grzewczy. Przykładowo: dla średniej ceny za 1 kWh na poziomie 0,80 groszy i zużyciu 4000 kWh pompa ciepła w skali roku wygeneruje koszty na poziomie 3200 złotych. W skali miesiąca to stosunkowo niewiele, gdyż będzie to wydatek niecałych 300 złotych.

Warto dodać, że pompa ciepła nie pracuje przez cały rok z maksymalną wydajnością. Przez większość czasu pompa służy wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast do ogrzewania pomieszczeń wykorzystasz ją tylko w miesiącach zimowych. Oznacza to, że koszty użytkowania pompy mogą być znacznie mniejsze, aniżeli w powyższych obliczeniach.

Co wpływa na koszt użytkowania pompy ciepła?

Jest wiele czynników, które wpływają na koszty użytkowania pompy ciepła w domach jednorodzinnych i nie tylko. Przede wszystkim duże znaczenie ma standard energetyczny nieruchomości. Im lepsza termoizolacja budynku, tym mniejsze będą koszty ogrzewania pompą ciepła. Na wydatki związane z tą kwestią wpływa także typ zastosowanego systemu wentylacyjnego. Z pompami ciepła doskonale współgrają systemy rekuperacji, które pozwalają utrzymać stałą temperaturę na powierzchni całej nieruchomości.

Jeśli chcesz wpłynąć na ograniczenie wydatków związanych z użytkowaniem pompy ciepła w domu, koniecznie doprecyzuj też wymagania użytkowników. Dzięki temu ustalisz harmonogram pracy pompy, dzięki czemu koszty jej użytkowania ulegną znacznemu zmniejszeniu. Wpływ na koszty funkcjonowania pompy ma także ustalona temperatura grzewcza oraz ta dla wody użytkowej – im będzie wyższa, tym większe koszty ze względu na dłuższą pracę urządzenia.