Jak przestać jeść fast foody?
W dzisiejszym zabieganym świecie mało kto ma czas na codzienne gotowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków. Dużo ludzi wybiera dania kupione w okolicznym barze, które nie zawsze są zdrowe i bogate w składniki odżywcze. Najgorszym wyborem są fast foody, które zaspakajają głód, ale mają negatywny wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Dlaczego należy z nich zrezygnować? Jakie zdrowe zamienniki wybrać?
Fast food: co to jest?
Popularne fast foody, czyli szybka żywność to dania, które są ulubionym sposobem żywienia wielu osób. Zaliczają się do nich hot-dogi, hamburgery, frytki, kebab, nuggetsy, wrapy czy pizza. Można je zjeść w biegu, serwują je bary, uliczne budki czy stacje benzynowe. Najczęściej dania przygotowywane są szybko, z półproduktów, są pozbawione witamin, minerałów oraz błonnika. Fast foody bogate są w niezdrowe tłuszcze trans, węglowodany, dużą ilość soli, wyróżnia je wysoki indeks glikemiczny oraz duża kaloryczność. Spożycie dań typu fast food może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia.
Dlaczego należy zrezygnować ze spożycia fast foodów?
Fast foody szybko zaspakajają głód, ale to ich jedyna zaleta. Regularne jedzenie tego typu dań powoduje wiele problemów zdrowotnych, odbija się na wyglądzie i samopoczuciu. Główne skutki jedzenie żywności wysokoprzetworzonej to:
- zwiększone ryzyko powstania otyłości,
- obciążenie wątroby,
- ryzyko wystąpienia chorób o charakterze metabolicznym tj. cukrzyca typu 2, dna moczanowa, schorzenia układu sercowo-naczyniowego,
- zwiększone ryzyko powstawania chorób o podłożu nowotworowym,
- negatywny wpływ na płodność,
- obniżenie libido,
- zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i nadciśnienia,
- pogorszenie pracy układu odpornościowego,
- pogorszenie stanu skóry,
- przyśpieszenie procesów starzenia się organizmu,
- negatywny wpływ na samopoczucie,
- problemy z koncentracją i skupieniem uwagi.
Osoby, które regularnie żywią się frytkami czy kababem dostarczają do organizmu puste kalorie, narażone są na wystąpienie niedoborów ważnych składników odżywczych i witamin.
Jak przestać jeść fast foody?
Rezygnacja z jedzenia typu fast food dla wielu osób może być problematyczna. Niezdrowe jedzenie uzależnia, dlatego zmianę stylu życia należy przeprowadzać stopniowo. Warto jednak podjąć ten wysiłek, w przeciwnym razie organizm szybko się zbuntuje i pojawią się groźne choroby. Dobrym sposobem na zastąpienie niezdrowego jedzenie jest przygotowanie w domu ulubionego dania fast food. Wystarczy wybrać zdrowsze zamienniki, np. bułkę pszenną zastąpić grahamką, a kotleta do hamburgera usmażyć samemu z mięsa drobiowego. Do domowego kebaba warto dodać dużą ilość świeżych warzyw, sos majonezowy zastąpić takim na bazie jogurtu. W domu można przyrządzić pysze frytki. Wystarczy ziemniaki upiec w piekarniku, ewentualnie, zamiast ziemniaków użyć batatów, selera czy buraków. Robiąc zakupy, warto korzystać z listy i kupować tylko to, co jest zdrowe i ma wartości odżywcze. Warto również trzymać się z dala od miejsc, które serwują szybką żywność. Decydując się na jedzenie w mieście, warto wybrać dobrą restaurację, oferujące wartościowe posiłki. Ważne jest również zadbanie o regularne spożywanie posiłków. Pozwoli to uniknąć pokus i kupowania dań, na które nie trzeba długo czekać. Do pracy warto zabierać kanapki, sałatki czy przygotowane dzień wcześniej zupy. Warto również pamiętać o przekąskach np. orzechach czy kawałkach marchewki, po które będzie można sięgnąć, gdy pojawi się uczucie głodu.
Catering dietetyczny: zdrowa alternatywa dla fast foodów
Ważne, aby uświadomić sobie, dlaczego jedzenie dań typu fast food nie jest wskazane. Osoby świadome ryzyka łatwiej pokonają pokusę, aby kupić frytki czy hot-doga. Oczywiście od czasu do czasu, np. raz na miesiąc można „zaszaleć” i pozwolić sobie na niezdrowy posiłek. Dobrym sposobem, ułatwiającym rezygnację z fast foodów, jest zamówienie cateringu dietetycznego w Szczecinie. W mieście działa MediDieta, dowożąca zdrowe posiłki prosto do domu. Oferowane dania są świeże, dobrze zbilansowane, pełne wartościowych składników odżywczych. Klienci mogą wybrać jeden z 25 różnych planów żywieniowych z różną kalorycznościach. Dostępna jest m.in. dieta śródziemnomorska, wątrobowa, odchudzająca czy wegetariańską. Posiłki zaspakajają głód, a tym samym pozwalają wyeliminować potrzebę sięgania dania typu fast food.
Dania typu fast food nie powinny być podstawą diety. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli raz czy dwa razy w miesiącu zastąpią obiad, ale codzienna dieta powinna być zdrowa, odżywcza, zaspokajająca potrzeby organizmu. Warto znaleźć sposób na rezygnację z frytek czy kebaba i zastąpienie ich świeżą sałatką lub pożywną zupą.