Zbliża się premiera spektaklu „Bałuka. Człowiek z W-7” z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską

Zbliża się premiera spektaklu „Bałuka. Człowiek z W-7” z Andrzejem Chyrą i Dominiką Ostałowską

Już w najbliższą niedzielę, 12 grudnia na Scenie na Łasztowni Teatru Polskiego zadebiutuje „Bałuka. Człowiek z W-7”. Widowisko multimedialne będzie stanowić część obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Najbardziej znany szczecinianin na Zachodzie

Edmund Bałuka to szczecinianin, przywódca strajków z 1970 i 1971 roku oraz jeden z czołowych więźniów stanu wojennego. Internowany, skazany na lata więzienia, wielokrotnie przesłuchiwany i bity. Zdołał uciec na Zachód, jednak w 1981 roku wrócił do Polski, gdzie prowadził strajki głodowe i na różne sposoby sprzeciwiał się władzy PRL. Na emigracji wydawał radykalne pismo „Szerszeń”, które francuscy kurierzy przemycali do Polski i brał udział w demonstracjach.

Widowisko multimedialne

Próby spektaklu odbyły się w Warszawie. W widowisku wystąpi dwójka rozpoznawalnych aktorów: Andrzej Chyra i Dominika Ostałowska, a obok nich znajdą się także znane nazwiska z Teatru Polskiego w Szczecinie, jak Olek Różanek i Krzysztof Baranowski. Autorami scenariusza są Tomasz Ogonowski i Adam Zadworny, a za reżyserię odpowiedzialny jest Adam Opatowicz.

Widowisko wykroczy poza grę aktorską na scenie – podczas spektaklu wykorzystane zostaną archiwalne materiały filmowe, piosenki o Szczecinie, kadry z oryginalnych dokumentów oraz fragmenty wywiadów i innych publicznych wypowiedzi Edmunda Bałuki.