Kiepska jakość powietrza na Pogodnie w Szczecinie. Posypały się żółte kartki

Kiepska jakość powietrza na Pogodnie w Szczecinie. Posypały się żółte kartki

W sumie czterdzieści żółtych kartek otrzymali mieszkańcy sześciu miast Pomorza Zachodniego. Tak zakończyła się pierwsza tura akcji edukacyjnej, której organizatorem było stowarzyszenie Ronin z Białogardu.

Wykrywacz związków PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO

Specjalny antysmogowy dron stowarzyszenia Ronin został wyposażony w czujnik Nosacz II. W listopadzie urządzenie to przeleciało nad wybranymi punktami w sześciu miastach województwa pomorskiego. Jego zadaniem było wykrywanie poziomu zanieczyszczenia powietrza i obecności związków chemicznych, takich jak PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO. Dane te z dużą dokładnością pozwalają wskazać spalarnie plastiku czy mebli. Po wykryciu zanieczyszczania powietrza mieszkańcom przekazywane były ostrzegawcze żółte kartki wraz z ulotkami informacyjnym.

Podobna akcja antysmogowa z użyciem dronów została przeprowadzona również w Lublinie. Więcej o tym TUTAJ.

Warszewo bez ostrzeżeń, 5 kartek dla Pogodna

Dron z czujnikiem pojawił się nad kilkoma dzielnicami w Szczecinie, Szczecinku, Koszalinie, Świdwinie, Białogardzie i Kołobrzegu. Ostrzeżenie w formie żółtych kartek wręczono tam mieszkańcom w sumie 40 miejsc.

W Szczecinie na celowniku znalazły się okolice Warszewa, a dokładniej ulice Karkonoska, Himalajska, Alpejska i Pirenejska. Żadna z tamtejszych lokalizacji nie wymagała ostrzeżenia żółtą kartką. Gorzej sytuacja wyglądała na Pogodnie, gdzie pięć żółtych kartek wystawiono mieszkańcom ulic Brodzińskiego, Syrokomli, Juranda, Makuszyńskiego i Lelewela.

Akcja edukacyjna ku przestrodze

Całą akcję wspiera Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Jej celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Pomorza w kwestii codziennych nawyków i ich wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie społeczne. Żółte kartki wraz z ulotkami informacyjnymi stanowią formę ostrzeżenia i próbę zwrócenia uwagi na to, że swoimi działaniami można stwarzać zagrożenie dla otoczenia.

Z akcji edukacyjnej stowarzyszenia Ronin sporządzone zostaną szczegółowe raporty, które następnie przekazane zostaną sąsiadom, wspólnotom mieszkaniowym i władzom samorządowym. Druga tura lotów nad tymi samymi lokalizacjami odbędzie się w już grudniu.