Wyróżnienie dla szczecińskich studentów w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Wyróżnienie dla szczecińskich studentów w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Michał Pietrusiewicz, Justyna Błasiak i Krzysztof Afeltowicz, studenci z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zdobyli cenne uznanie za swoją pracę podczas konkursu Kaira Looro. Ich projekt dotyczył stworzenia budynku szkoły podstawowej w Senegalu. Jak tłumaczył Michał Pietrusiewicz, proces tworzenia tego projektu wymagał osobliwego podejścia ze względu na specyficzne warunki, wymogi i wyzwania związane z lokalizacją.

Studentom udało się stworzyć oryginalny projekt parterowego budynku, nawiązującego do kształtów łodzi, liścia lub grota strzały. Jak mówi Pietrusiewicz: „Uczestnictwo w konkursie pozwoliło nam rozszerzyć nasze perspektywy. Musieliśmy uwzględniać nie tylko potrzeby konkretnego kraju, ale także dążyć do stworzenia miejsca, które służyłoby budowaniu społeczności i tożsamości regionu”.

Projekt zakłada wykorzystanie głównie kamienia, drewna i metalu. Budynek szkoły ma odzwierciedlać tradycyjne wartości, rozwijać zrównoważoną architekturę i ekologię, a także wpisywać się w historię regionu dzięki swojej smukłej i horyzontalnej sylwetce.

Otrzymane przez studentów honorowe wyróżnienie jest rezultatem udziału w Kairo Looro Architecture Competition – konkursie non-profit przeznaczonym dla studentów oraz młodych architektów. Za organizację odpowiada organizacja humanitarna Balouo Salo.