Uruchomienie pilotażowego programu stypendialnego "Wybieram pielęgniarstwo"

Uruchomienie pilotażowego programu stypendialnego "Wybieram pielęgniarstwo"

Początek października, dokładnie 1-go dnia miesiąca, to moment, kiedy ruszy możliwość składania aplikacji na uczestnictwo w innowacyjnym projekcie stypendialnym o nazwie „Wybieram pielęgniarstwo”. Inicjatywa ta jest dziełem Urzędu Marszałkowskiego, a jej głównym celem jest zmotywowanie młodych ludzi do podjęcia nauki na kierunku pielęgniarstwa.

Innowacyjna propozycja stypendialna „Wybieram pielęgniarstwo”, będąca jeszcze w fazie pilotażowej, skierowana dla studentów pielęgniarstwa została stworzona dzięki współpracy decydentów samorządowych województwa z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koszalinie oraz Izba Pielęgniarek i Położnych z siedzibą zarówno w Koszalinie jak i Szczecinie. Powód dla którego projekt ten widzi światło dzienne to fakt malejącej liczby osób, które chcą poświęcić się pracy jako pielęgniarka lub pielęgniarz. Mimo dużej aprobaty społecznej dla tego zawodu okazuje się niewspółmierny do wymagań edukacyjnych poziom wynagrodzeń.

– Obserwujemy spadek zainteresowania nauką na kierunkach pielęgniarskich, co powoduje, że zapotrzebowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy w placówkach medycznych dynamicznie rośnie – zauważa Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Poprzez uruchomienie tego programu planujemy odwrócić ten niekorzystny trend. Przecież trudno wyobrazić sobie terapię pacjentów bez wsparcia ze strony personelu pielęgniarskiego.