Szczecin płaci najwięcej za bilety?

Szczecin płaci najwięcej za bilety?

Analitycy przeanalizowali ceny biletów okresowych w komunikacji miejskiej w 18 największych miastach Polski. Okazało się, że mieszkańcy Szczecina znajdują się w czołówce pod względem wydatków na bilet miesięczny. Bilet miesięczny kosztuje 140 złotych.

Jak wypada Szczecin w porównaniu z innymi miastami?

W porównaniu do stolicy, gdzie cena sieciówki wynosi niespełna 100 złotych dla osób zameldowanych lub rozliczających PIT w Warszawie, mieszkańcy Szczecina płacą więcej. Warto jednak zauważyć, że w Warszawie nie ma linii pospiesznych z wyższą taryfą. Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z oferty sieciówki za 90 złotych, pod warunkiem rozliczania podatku PIT we Wrocławiu. Natomiast w Krakowie cena miesięcznego biletu wynosi 148 złotych.

Kto płaci więcej?

Analitycy poszli dalej i porównali koszty biletów miesięcznych w stosunku do średniej pensji netto dla poszczególnych miast. Według raportu, mieszkańcy Białegostoku, Łodzi i Szczecina muszą wydać najwięcej procentowo ze swojej pensji na komunikację miejską – odpowiednio 3,1%, 2,9% i 2,7%. Najmniejszym obciążeniem dla portfela jest komunikacja miejska w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, gdzie wydatki na bilet miesięczny wynoszą odpowiednio 1,8%, 1,6% i 1,3% średniej pensji netto w danym mieście. W zestawieniu uwzględniono najkorzystniejsze dla podróżujących ceny, jednak bez uwzględnienia kosztu wyrobienia specjalnej karty lub korzystania z aplikacji mobilnej.