Badania krwi Szczecin – gdzie zrobić badania i jak się do nich przygotować?

Badania krwi Szczecin – gdzie zrobić badania i jak się do nich przygotować?

Planujesz wykonać badania krwi w ramach profilaktyki zdrowia lub zgodnie z zaleceniami swojego lekarza? Zastanawiasz się, gdzie udać się na badania krwi w Szczecinie? Możesz odwiedzić wybrany Punkt Pobrań ALAB laboratoria – sprawdź, gdzie na terenie Szczecina znajdują się Punkty Pobrań, jak zapisać się na badania krwi i jak się do nich przygotować.

Badania krwi w ALAB laboratoria

Krew jest materiałem, który dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia. W ALAB laboratoria dostępnych jest ponad 3500 różnych badań laboratoryjnych, pośród których istotną część stanowią właśnie badania wykonywane z krwi. Próbka krwi pozwala wykonać bardzo zróżnicowane badania, wśród których wymienić można m.in.:

 • morfologię krwi;
 • lipidogram;
 • badania hormonalne;
 • oznaczenie poziomu glukozy;
 • badania w kierunku schorzeń w obrębie wybranych narządów (np. wątroby, trzustki, nerek);
 • wykrywanie niedoborów witamin i minerałów oraz nieprawidłowości wynikających ze złego sposobu żywienia;
 • wykrywanie stanów zapalnych, infekcji wirusowych i zakażeń bakteryjnych.

Wyżej wymienione badania wykonuje się zarówno w ramach profilaktyki zdrowia, jak i w diagnostyce przyczyn dolegliwości występujących u pacjenta. Wyniki powinny być zawsze interpretowane przez lekarza – na ich podstawie (w połączeniu z wywiadem medycznym) możliwe jest postawienie diagnozy, zalecenie leczenia bądź zmiany trybu życia lub skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę w razie podejrzenia wystąpienia danej choroby.

Gdzie znaleźć Punkty Pobrań ALAB laboratoria w Szczecinie?

ALAB laboratoria to sieć laboratoriów medycznych, która w całej Polsce posiada ponad 600 Punktów Pobrań, w których pacjenci mogą oddawać próbki materiału do analizy laboratoryjnej. W samym Szczecinie znajduje się ich aż 18, a rozlokowane są w różnych częściach miasta. Pozwala to mieszkańcom stolicy województwa zachodniopomorskiego i okolicznych miejscowości wykonać badania w pobliżu domu lub miejsca pracy.

Gdzie zatem wykonać badania krwi w Szczecinie? Pełną listę Punktów Pobrań na terenie swojego miasta znajdziesz w serwisie ALAB laboratoria. Wybierając dany Punkt Pobrań, poznasz także dostępność i cenę konkretnych badań.

Jak przygotować się do badań krwi?

Aby wykonać badania krwi w wybranym Punkcie Pobrań w Szczecinie, załóż konto w serwisie ALAB laboratoria i dokonaj zakupu wybranych badań – proces jest intuicyjny i przypomina zakupy w sklepie internetowym. Dokładnie zapoznaj się z opisem wybranego badania i po prawidłowym przygotowaniu się do pobrania krwi udaj się do wskazanego Punktu Pobrań.

Ogólne zalecenia w kwestii przygotowania do badań krwi mówią o tym, że:

 • przed badaniem pacjent powinien wyspać się i wypocząć, optymalny czas na pobranie krwi to godziny między 7 a 9 rano;
 • na 2–3 dni przed badaniem pacjent powinien zrezygnować ze spożywania alkoholu i przyjmowania innych używek;
 • krew do badania należy oddać przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz wydał inne zalecenia (wówczas należy poinformować o tym fakcie personel medyczny jeszcze przed przystąpieniem do badania);
 • na 15 minut bezpośrednio przed badaniem zalecany jest relaks w pozycji siedzącej,
 • w przypadku części badań krwi na pobranie należy przyjść na czczo, 8-12 godzin od ostatniego posiłku.

Powyższe zalecenia stanowią wyłącznie ogólne instrukcje, dlatego należy zawsze dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w opisach wybranych badań. Wyniki badań krwi w ALAB laboratoria można odebrać online.