Rekord obsłużeń w szczecińskim porcie

Rekord obsłużeń w szczecińskim porcie

Dobra wiadomość dla branży morskiej. Operatorzy portowi, którzy działają w zespole portów Szczecin-Świnoujście pobili rekord w obsłużeniach. Tylko do końca do końca listopada 2022 roku udało się im obsłużyć tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym roku. Oznacza to, że obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Tak dobry wynik sprawia, że port morski w Szczecinie jest na plusie o 9,4 proc.

To nie pierwszy rekord portu

Okazuje się, że to nie jedyny rekordowy rok dla portów Szczecin-Świnoujście . Ostatni wielki sukces odniosły one w  2018 roku. W porównaniu z okresem styczeń-listopad 2018, w tym roku porty i tak są na dodatnim rozrachunku o 7,5 proc.

Co najczęściej transportują i przeładowują porty?

Okazuje się, że w tym roku w portach przeładowuje się węgiel, rudy paliwa i gazu LNG.  Największy wzrost odnotowano właśnie gazu LNG, bo aż o 65,4 procent w porównaniu z zeszłym roku. Terminal LNG w Świnoujściu obsłużył do końca listopada br. 51 statków z gazem LNG. Zestawiając z poprzednim rokiem, to aż o 20 więcej, niż w poprzednik roku. Więcej jest również innych ładunków masowych z wynikiem o 8 proc. lepszym aniżeli w tym samym czasie ub. roku. W tym roku odnotowano jednak mniejsze ilości w przeładunkach zbóż, drobnicy, drobnicy promowej oraz kontenerach.