Reforma w Zarządzie Morskich Portów Szczecin Świnoujściu: Obaleni prezesi, powołany nowy i zapowiedź kontroli

Reforma w Zarządzie Morskich Portów Szczecin Świnoujściu: Obaleni prezesi, powołany nowy i zapowiedź kontroli

Podczas spotkania, które miało miejsce 31 stycznia, świeżo powołana – bo zaledwie 26 stycznia – Rada Nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście podjęła drastyczne kroki zmian zarządczych. Wszyscy trzej prezesi Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście zostali odwołani ze swoich stanowisk, co stanowiło początek reformy władz spółki, zapowiedzianej przez ministra Arkadiusza Marchewkę.

Rada Nadzorcza podjęła decyzję o powierzeniu obowiązków prezesa prof. Stanisławowi Iwanowi, który jest dziekanem Wydziału Inżynieryjno-Mechanicznego Transportu na Politechnice Morskiej. Profesor Iwan będzie sprawował tę rolę do momentu ogłoszenia wyników konkursu na to stanowisko. Dotychczasowy skład zarządu pożegnał się z funkcją w środę – prezes Krzysztof Urbaś, wiceprezes ds. infrastruktury dr inż. Jacek Cichocki oraz wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Daniel Stachiewicz.

Wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka, który jest odpowiedzialny za gospodarkę morską w ministerstwie, zapewnił, że prof. Stanisław Iwan ma pełne uprawnienia do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania portami aż do zakończenia konkursu. Podkreślił również chęć przeprowadzenia audytu i kontroli w spółce, aby lepiej zrozumieć jej aktualną sytuację ekonomiczną i finansową.

Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście to spółka należąca do Skarbu Państwa, w której mniejszościowe udziały posiadają gmina Szczecin i gmina Świnoujście.