Podsumowanie po wizycie królewskiej: Fryderyk X z Danii odwiedził Szczecin

Podsumowanie po wizycie królewskiej: Fryderyk X z Danii odwiedził Szczecin

Na początku lutego, konkretnie 1 i 2 dnia tego miesiąca, miasto Szczecin miało zaszczyt gościć szanownego gościa – króla Fryderyka X z Danii. Jego wizyta, pełna oficjalnych spotkań i ceremonii, zapisała się na kartach historii stolicy Pomorza Zachodniego. Król Danii nie tylko spotkał się z lokalnymi samorządowcami, ale także miał okazję uczestniczyć we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę fabryki firmy Vestas. Ponadto, znalazł też czas na odwiedziny w korpusie NATO.

Przed przybyciem do Szczecina, Fryderyk X z Danii spędził kilka dni w Warszawie, gdzie miały miejsce spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu – Szymonem Hołownią i Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Po przyjeździe do Szczecina w czwartek, wieczór król spędził na uroczystości kulturalnej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Tam też powitał go prezydent miasta Szczecin, Piotr Krzystek. W trakcie wieczoru odbyło się również wręczenie Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego dla konsula honorowego Królestwa Danii, Andrzeja Preissa.

Podczas swojego wystąpienia, Fryderyk X zaznaczył, jak ważna jest dla niego rosnąca współpraca polsko-duńska. Szczególnie zainteresowany był sektorem energetyki wiatrowej oraz możliwością jego rozwoju na terenie Pomorza Zachodniego.