Obwodnica Przecławia i Warzymic już dostępna dla ruchu

Obwodnica Przecławia i Warzymic już dostępna dla ruchu

W ostatni czwartek, została oficjalnie udostępniona do użytkowania obwodnica omijająca miejscowości Przecław i Warzymice. Realizacja projektu polegającego na budowie 4,3 kilometrowego fragmentu głównej drogi o przyspieszonym ruchu pochłonęła środki finansowe w wysokości 85,9 milionów złotych.

Początek nowo wybudowanej trasy rozpoczyna się od ronda Hakena w Szczecinie, a kończy na rondzie tymczasowym umiejscowionym w Smętowicach, które jest punktem łączącym z dawną DK13, czekającym na dalszą rozbudowę podczas II etapu inwestycji. Obwodnica ułatwia komunikację z wschodu omijając w całości Przecław oraz Warzymice.

Na trasie zaplanowano budowę węzła drogowego Przecław z dwoma rondami i wiaduktem, co umożliwia wygodny zjazd w stronę Przecławia oraz Ustowa. Wiadukt umożliwiający przejazd nad obwodnicą obsługuje kierunek Przecław – Kurów.

Nowa obwodnica to dwujezdniowa droga klasy GP (główna o ruchu przyśpieszonym) składająca się z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Każda z jezdni została wyposażona dodatkowo w utwardzone pobocze o szerokości 1,5 metra – informują specjaliści z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odpowiedzialnej za realizację inwestycji. Maksymalne dozwolone prędkości na obwodnicy wynoszą 100 km/h. Na jej terenie obowiązuje całkowity zakaz poruszania się rowerzystów, pojazdów wolnobieżnych a także pieszych.

Oddanie obwodnicy do użytku ma na celu separację ruchu lokalnego korzystającego ze starej DK13 do Przecławia i Warzymic od ruchu tranzytowego prowadzącego nową trasą w stronę autostrady A6. Dzięki temu, usprawnione zostaną dotychczasowe problemy komunikacyjne polegające na tworzeniu się korków w obu tych miejscowościach.