Nowe przepisy o konfiskacie samochodów za jazdę pod wpływem alkoholu: pierwsze skutki w województwie zachodniopomorskim

Nowe przepisy o konfiskacie samochodów za jazdę pod wpływem alkoholu: pierwsze skutki w województwie zachodniopomorskim

Od momentu wprowadzenia nowej ustawy dotyczącej konfiskacji samochodu za jazdę po spożyciu alkoholu na terenie województwa zachodniopomorskiego, dziesięciu kierowców zostało już pozbawionych swoich pojazdów. Ta informacja została potwierdzona przez Radio Szczecin.

Nadkomisarz Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wyjaśniła, że od czasu, kiedy te przepisy zaczęły obowiązywać, co miało miejsce tydzień temu, 14 marca, policjanci zatrzymali dziesięciu kierowców, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu.

Rudzińska dodała, że dwa z tych pojazdów zostały zabezpieczone do czasu, gdy sąd podejmie decyzję o przepadku mienia. W przypadku pozostałych ośmiu kierowców rozpoczęto procedurę ustalania równowartości ich pojazdów. Te osoby albo nie były jedynymi właścicielami samochodu, albo w ogóle nie posiadały praw do tych pojazdów.

Wszyscy zatrzymani kierowcy mieli we krwi ponad 1,5 promila alkoholu – dodała Rudzińska.

Nadkomisarz zwróciła uwagę na różnego rodzaju reakcje kierowców na te nowe przepisy. Oczywiście, nie brakowało prób wyjaśnienia i tłumaczenia, że nie mieli świadomości, iż taka sytuacja jest możliwa. Niektórzy argumentowali, że spożywali płyn do mycia szyb, który zawiera duże ilości alkoholu. Policjanci spotykają się jednak z różnego typu reakcjami, a ich doświadczenie pozwala im na skuteczne radzenie sobie w takich sytuacjach – podsumowała Rudzińska.