Kornelia Ciosmak zwycięża w konkursie historyczno-edukacyjnym "Z Gryfem w tle"

Kornelia Ciosmak zwycięża w konkursie historyczno-edukacyjnym "Z Gryfem w tle"

29 stycznia 2024 roku, w znanej edukacyjnej instytucji szczecińskiej – „Przystanek Historia” będącej częścią Centrum Edukacyjnego IPN, miało miejsce podsumowanie i finał regionalnego konkursu pod nazwą „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”. Wyróżnionym triumfatorem tego wydarzenia okazała się uczennica klasy czwartej liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, Kornelia Ciosmak.

Konkurs ten jest inicjatywą Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Tematyka tegorocznej edycji, noszącej tytuł „Dziki zachód. Pierwsze lata polskiego Pomorza Zachodniego”, skupiła się na analizie początkowego okresu kształtowania polskości na terenie Pomorza Zachodniego. Aspekty polityczne, gospodarcze, społeczne oraz kulturowe były tutaj głównymi obszarami zainteresowania.

Konkurs skonstruowany jest w formie dwuetapowej. Jego główne założenie to rozbudzenie zainteresowania wśród młodzieży szkolnej historią regionalną, umieszczoną w kontekście historii Polski. To również budowanie świadomości lokalnej i narodowej, podkreślając jednocześnie rolę Szczecina i całego regionu w najnowszej historii naszego kraju. Do pierwszego etapu tego konkursu przystąpiło ponad 40 uczniów reprezentujących szkoły ponadpodstawowe z terenu województwa zachodniopomorskiego.