Jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie?

Jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie?

Chcesz dodać swojemu ogrodowi nieco więcej zieleni, która zapewni cień, większą prywatność i piękny widok za oknem? W takim razie zasadź drzewa i krzewy. Dopasuj je do poziomu nasłonecznienia, wielkości ogrodu oraz intensywności pielęgnacji, a na pewno będziesz zadowolony z nowej aranżacji ogrodu. Sprawdź, jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie i stwórz piękną przestrzeń wokół domu!

Drzewa i krzewy owocowe — smaczna dekoracja ogrodu

Drzewa owocowe to doskonały wybór zarówno dla smakoszy, jak i miłośników pięknych ogrodów. Takie drzewa zapewnią nie tylko soczystych owoców, ale też zachwycą Cię swoim pięknem – szczególnie wiosną i latem.

Przykładowe drzewa owocowe:

●       jabłonie,

●       śliwy,

●       grusze,

●       wiśnie.

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w ogrodzie, to zdecyduj się na krzewy owocowe. To świetne rozwiązanie na pyszny dodatek do śniadań czy też miłą przekąskę w ogrodzie. Dodatkowo krzewy owocowe pełnią również funkcję ozdobną.

Przykładowe krzewy owocowe:

●       maliny,

●       agrest,

●       borówka,

●       czerwona i czarna porzeczka.

Drzewa iglaste – sposób na zieleń przez cały rok

Chcesz przez cały rok cieszyć oczy piękną zielenią? Zatem zdecyduj się na zasadzenie drzew iglastych. Jak podaje Dębowy Patrol, Ich igły stanowią piękną ozdobę, dodatkowo te drzewa chronią przed wiatrem, zapewniają więcej prywatności w ogrodzie i zachwycają cudownym, leśnym zapachem. Zimą dodatkowo możesz je ozdobić girlandami świetlnymi, żeby nadać ogrodowi świątecznego klimatu.

Przykładowe drzewa iglaste:

●       jodła kaukaska – to klasyka, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji;

●       sosna czarna – jest odporna na zanieczyszczenia powietrza oraz suszę; ze względu na ciemne igły prezentuje się bardzo atrakcyjnie;

●       jałowiec – nie jest zbyt wysoki, więc sprawdzi się w niewielkich ogrodach; jałowiec jest odporny na suszę i poradzi sobie nawet w trudnych warunkach glebowych.

Kolorowe krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to doskonały sposób na nadanie ogrodowi więcej charakteru i uroku. Zdecyduj się na wieloletnie odmiany, które będą się pięknie prezentowały przez cały rok – nawet wtedy, gdy nie będą w fazie kwitnienia.

Urokiem krzewów ozdobnych będziesz cieszyć się jedynie wtedy, gdy dopasujesz je do poziomu nasłonecznienia i rodzaju gleby w Twoim ogrodzie.

Przykładowe krzewy ozdobne:

●       róża – to ponadczasowa klasyka, która wyróżnia się wspaniałymi kolorami i pachnącymi kwiatami;

●       hortensja – wyróżniają się ogromnym kwiatostanem; hortensję można uprawiać w doniczkach i bezpośrednio w gruncie;

●       kamelia – na pewno spodobają Ci się te piękne, duże kwiaty, które kwitną zimą i wiosną; podobnie jak hortensja, tak również kamelia może być uprawiana w gruncie lub doniczce.

Piękna zieleń z drzewami liściastymi

Drzewa liściaste zapewniają cień i urok, a przy tym sprawiają, że ogród prezentuje się naprawdę naturalnie.  Dodatkowym atutem jest to, że ich liście zmieniają kolor wraz z nadejściem kolejnych pór roku, co dodaje ogrodowi niezwykłej urody. Warto też zaznaczyć, że drzewa liściaste często stanowią doskonałe siedlisko dla ptaków i innych dzikich zwierząt. Szczególnie takie drzewa sprawdzą się w dużych ogrodach, ponieważ z czasem mogą stać się naprawdę spore.

Przykładowe drzew liściaste:

●       dąb – wygląda imponująco, dostarcza sporo cienia i zachwyca pięknymi liśćmi; jeszcze przed zasadzeniem weź pod uwagę to, jakie rozmiary może osiągać w przyszłości;

●       klon jesionolistny lub czerwony – zapewnia cień w ogrodzie, a do tego wyróżnia się wspaniałymi liśćmi, które przybierają cudowne, jesienne barwy;

●       jesion – idealnie nadaje się do ogrodu w centrum miasta, bo świetnie radzi sobie z warunkami, jakie tam panują.