Historia pod fundamentami: Przedwojenne odkrycie podczas budowy na terenie Politechniki Morskiej w Szczecinie

Historia pod fundamentami: Przedwojenne odkrycie podczas budowy na terenie Politechniki Morskiej w Szczecinie

Podziwiając wielopiętrowe bloki mieszkalne, które górują nad ulicą Stalmacha w Szczecinie, trudno jest przypomnieć sobie, że kiedyś dominowały tam urokliwe kamienice. Przeglądając fotografie z czasów przed II wojną światową, niełatwo jest uwierzyć, że to ta sama lokalizacja. Niemniej jednak, dowód na istnienie tych kamienic jest bardziej namacalny, niż mogłoby się wydawać. Niedawno, podczas prac budowlanych związanych z konstrukcją nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej, natrafiono na relikty przedwojennych fundamentów.

Ten fragment miasta jest teraz w posiadaniu Politechniki Morskiej. To właśnie na ich terenie, dokładniej mówiąc – na boisku przy ulicy Stalmacha, rozpoczęto prace nad wznoszeniem nowego gmachu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki. Odnalezione podczas prac fundamenty są najprawdopodobniej pozostałością po przedwojennych kamienicach, które kiedyś stanowiły pejzaż tej ulicy.

Natalia Dorochowicz, rzecznik prasowy Politechniki Morskiej, potwierdziła znalezisko. Stwierdziła również, że mimo braku archeologicznej czy historycznej wartości odkrytych relikty, uczelnia podejmuje wszelkie starania, aby odpowiednio je zbadać i udokumentować przed usunięciem. Zgodnie z jej słowami, celem jest dokonanie szczegółowego rozpoznania tego co pozostało po były kamienicach.