Finalizacja projektu budowy przepompowni ścieków i rurociągu na ulicy Bieszczadzkiej

Finalizacja projektu budowy przepompowni ścieków i rurociągu na ulicy Bieszczadzkiej

Już jakiś czas temu mieszkańcy ulicy Bieszczadzkiej odetchnęli z ulgą, gdy skończyły się utrudnienia spowodowane pracami drogowymi. Wizualne ślady obecności maszyn budowlanych całkowicie zniknęły dopiero teraz, sygnalizując oficjalne zakończenie projektu inwestycyjnego, który obejmował budowę nowego rurociągu i przepompowni ścieków.

Kontynuując nasze strategiczne inwestycje związane z infrastrukturą kanalizacji sanitarnej, nie tylko ulepszamy proces obsługi naszego sprzętu, ale również dążymy do poprawy komfortu życia naszych mieszkańców.

Celem tej konkretniejszej inwestycji było wybudowanie nowoczesnej przepompowni ścieków oraz zlikwidowanie starej o niewystarczającej wydajności. Teraz, po zakończeniu budowy, efekt końcowy jest dość dyskretny – małe, ogrodzone i oświetlone miejsce z metalową skrzynką i coś na wzór podestu. Jednak prawdziwe działanie odbywa się głęboko pod powierzchnią ziemi.

Jak wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK, rolą przepompowni jest transport ścieków w przypadkach, gdy nie ma technicznej możliwości ich naturalnego odprowadzenia z danego terenu. Ścieki dopływają do przepompowni grawitacyjnie, a po osiągnięciu określonego poziomu uruchamiane są pompy, które przepompowują je do rurociągu pod ciśnieniem i kierują do najbliższego kolektora grawitacyjnego. Nowa stacja pompowa jest umieszczona w studni z polimerobetonu o średnicy 1,5 metra i wyposażona w pompy zanurzeniowe. Przy realizacji projektu wzięto pod uwagę zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby danego obszaru.