Ekonomiczny konflikt – twierdzi Leszek Dobrzyński, poseł PiS

Ekonomiczny konflikt – twierdzi Leszek Dobrzyński, poseł PiS

Zdaniem Leszka Dobrzyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, mamy do czynienia z gospodarczym konfliktem. Tak charakteryzuje on zachowanie niemieckich władz lokalnych, które są zdania, iż projektowany Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu stwarza potencjalne zagrożenie dla ekosystemu.

Władze Heringsdorf planują podjąć kroki prawne mające na celu zatrzymanie budowy terminalu. Dobrzyński nie ma wątpliwości: „Jest to konflikt ideologiczny. Te działania są jednocześnie bezwstydne i przewidywalne. Jak już przewidywaliśmy, Niemcy nie cofną się przed niczym, aby zahamować polskie inwestycje na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza tam, gdzie mają taką możliwość, wykorzystując przy tym argumenty ekologiczne o potencjalnym zniszczeniu otoczenia”.

Dobrzyński jest przekonany, iż Niemcy będą coraz częściej przeciwstawiać się polskim inwestycjom ze względu na trudną sytuację gospodarczą w ich kraju. „Na pewno nie są zadowoleni z faktu, że ich sąsiad – Polska – dogania ich gospodarczo. Tym bardziej, że ich gospodarka nie spełnia oczekiwań, podczas gdy polska gospodarka – według wszelkich europejskich i światowych statystyk – rozwija się dynamicznie”, dodaje Dobrzyński.

Analizy wskazują, że Niemcy będą protestować przeciwko realizacji takich projektów jak budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, inwestycje nad Odrą czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz elektrowni atomowych.