Czy trzeba znać niemiecki żeby pracować w Niemczech

Czy trzeba znać niemiecki żeby pracować w Niemczech

Praca w kraju za naszą zachodnią granicą cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. To rozwiązanie, na które decydują się zarówno młode osoby, jak i te nieco bardziej doświadczone, które nie dostrzegają w kraju perspektyw zawodowych ani szans na awans. Jeśli interesuje Cię wyjazd do Niemiec, by tam pracować, musisz wiedzieć, że znajomość języka niemieckiego wcale nie jest koniecznością. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Praca w Niemczech bez języka – fakt czy mit?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest znalezienie dobrej i stabilnej pracy za granicą, nie znając używanego tam języka. Nie da się ukryć, że dziś jednym ze sposobów na swobodną komunikację, jest umiejętność posługiwania się językiem angielski. To most między ludźmi pochodzącymi z różnych krajów. Jednak o ile jest to rozwiązanie, które sprawdza się w codziennych sytuacjach czy w podróży, o tyle szukając pracy, może być to wyzwaniem.

Jednym z najpopularniejszych krajów pod względem zarobkowym są od lat Niemcy. Co ciekawe, większość Polaków, którzy tam wyjeżdżają – na dłużej czy krócej – posługują się wyłącznie językiem angielskim. Jest on rozpowszechniony, więc bez problemu można swobodnie dogadać się w tej sposób także w tym kraju. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy trzeba znać niemiecki, żeby pracować w Niemczech, od razu odpowiadamy – nie stanowi to żadnej przeszkody. Tamtejszy rynek pracy jest niezwykle otwarty i chętnie przyjmuje imigrantów zarobkowych. Jeśli płynnie posługujesz się językiem angielskim, możesz zacząć szukać pracy właśnie tam bez obaw, że bariera językowa stanie się czynnikiem, który zmniejszy Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Praca w Niemczech bez języka

Choć nieznajomość niemieckiego podczas przeprowadzki do kraju, mieszkania tam i pracy może nie być wyzwaniem i problemem, to poszukiwanie zatrudnienie bywa dość kłopotliwe. Coraz więcej osób interesuje się tematem, jakim jest praca za granicą bez języka. Niemcy to Twój wymarzony kierunek? Drogę do kariery utoruje Ci profesjonalna agencja pracy, która zajmuje się właśnie takimi przypadkami. Dobra agencja pracy w kompleksowy sposób pomoże znaleźć odpowiednie miejsce zatrudnienia, które będzie spełniało Twoje oczekiwania pod każdym względem – zarówno formy pracy, jak i branży, wynagrodzenia czy okresu stosunku pracy. To idealne rozwiązanie, ponieważ w takim przypadku możesz wygodnie szukać pracy w Niemczech, posługując się wyłącznie językiem polskim.

Z uwagi na duże zainteresowanie pracą za zachodnią granicą, agencje robią wszystko, by pomóc Polakom, którzy nie posługują się językiem niemieckim, a nawet i angielskim. Jest to zdecydowanie wygodny, bezpieczny i szybki sposób, aby znaleźć ciekawe zatrudnienie. Na rynku jest wielu liderów w tej dziedzinie – np. agencja pośrednictwa Asmo Solutions. To gwarancja profesjonalnej i kompleksowej obsługi, dzięki której Twój start w nowym kraju będzie znacznie łatwiejszy. Dodatkowo pomoc ekspertów pozwoli Ci na lepsze zrozumienie warunków panujących w Niemczech, a także charakteru stanowiska, na które aplikujesz.

Praca za granicą bez języka – jak ją znaleźć?

Nie możemy pominąć faktu, że wiele agencji pracy oferuje bardzo kompleksową pomoc, która nie ogranicza się wyłącznie do wysyłania pracowników do Niemiec. Praca za granicą bez języka z zakwaterowaniem jest jak najbardziej możliwa. Na rynku jest coraz więcej konkurencyjnych ofert, spośród których pośrednicy zapewniają kompleksowe wsparcie również pod względem zorganizowania transportu, wynajmu mieszkania bądź pokoju, a nawet pomocy koordynatora, który biegle posługuje się dwoma językami, dzięki czemu będzie na miejscu, by świadczyć niezbędną pomoc w razie potrzeby. Rozejrzyj się, które agencje oferują tak kompleksowe podejście, ponieważ to sposób na ułatwienie sobie przeprowadzki i startu w nowym kraju.

Jaka praca w Niemczech nie wymaga znajomości języka?

Zastanawiasz się, co możesz robić w Niemczech, nie znając niemieckiego? Możliwości jest naprawdę sporo, szczególnie że polscy pracownicy są bardzo cenieni za granicą i chwaleni za swoje umiejętności oraz rzetelność. Ogłoszenia dedykowane do Polaków bez znajomości języka to najczęściej praca na stanowisku kierowcy C+E, hydraulika, elektryka, mechanika czy spawacza. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w każdym z tym obszarów znacznie ważniejsze są umiejętności twarde i kwalifikacje zawodowe niż zdolność do sprawnego komunikowania się po niemiecku. Masz dobry fach w ręku? Zastanów się, bo być może właśnie w Niemczech czeka Cię korzystna praca, która przyniesie satysfakcję i atrakcyjne wynagrodzenie.

Warto wspomnieć również o pracy przy produkcji, w magazynach, na halach, przy budowie lub nawet przy sprzątaniu. Także i tam z łatwością znajdziesz zatrudnienie bez umiejętności komunikowania się w obcym języku. W tym przypadku wymagana jest minimalna znajomość niemieckiego, ale nie da się ukryć, że mieszkając w danym kraju, zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się języka, którym nieustannie się otaczamy.