Ćwiczenia wojskowe IMMEDIATE RESPONSE-24: Polska, USA i Wielka Brytania łączą siły na poligonie w Drawsku

Ćwiczenia wojskowe IMMEDIATE RESPONSE-24: Polska, USA i Wielka Brytania łączą siły na poligonie w Drawsku

Na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko odbywają się wielonarodowe ćwiczenia wojskowe o nazwie IMMEDIATE RESPONSE-24. Bierze w nich udział niebagatelna liczba żołnierzy – ponad 1000 z Polski, przeszło 2000 z Wielkiej Brytanii oraz jeszcze co najmniej 2000 reprezentantów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Wszystko to w asyście imponującej ilości sprzętu wojskowego.

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, amerykańska 29 Dywizja Piechoty Gwardii Narodowej oraz brytyjska 12 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa wspólnie wykonują zadania i szlifują procedury operacyjne, jak informuje mjr Błażej Łukaszewski, przedstawiciel 12 SDZ. Zaznacza także, że dla szczecińskich żołnierzy to nie pierwsza ni ostatnia okazja do zdobywania doświadczenia na arenie międzynarodowej. Kontakty z armiami zachodnimi rozpoczęły się bowiem już w latach 90. ubiegłego wieku, jednak obecne ćwiczenia są dodatkowym atutem na ich wojskowej ścieżce zawodowej.

Współpraca szczecińskiej „Dwunastki” z jednostkami armii USA ma charakter stały, niemniej jednak IMMEDIATE RESPONSE-24 to pierwsza okazja do współdziałania z 29 Dywizją Piechoty. Natomiast brytyjska 12 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa to już znajomy partner dla polskich żołnierzy, z którymi mieli okazję ćwiczyć podczas manewrów Defender w 2020 roku na tym samym poligonie drawskim.