Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie rozpoczyna sezon

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie rozpoczyna sezon

Szczeciński Zakład Usług Komunalnych jest w trakcie uruchamiania miejskich fontann. Już teraz działają trzy z nich, a proces uruchomienia pozostałych ma się zakończyć niebawem. To, że niektóre z nich nie będą funkcjonować, jak co roku, wynika z braku środków finansowych.

W tym roku szczęśliwie udało się zgromadzić dostateczną ilość funduszy, aby większa liczba tych atrakcji mogła cieszyć mieszkańców i turystów. Co więcej, fontanny będą funkcjonować przez dłuższy okres czasu niż w poprzednich latach.

Wśród pierwszych uruchomionych znajdują się fontanny pływające: jedna na Rusałce w Parku Kasprowicza oraz druga na Stawie Brodowskim. W dodatku, zaczęły już działać dwie historyczne fontanny umiejscowione przed budynkiem Urzędu Miasta.

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych fontann, które zlokalizowane są na ulicy Szymanowskiego (znanej jako „Bartłomiejka”), w alei Papieża Jana Pawła II, na skwerze Janiny Szczerskiej, na Wałach Chrobrego, w Parku Wolności oraz na placu Zamenhoffa. Ponadto, po trzyletniej przerwie, woda ponownie zacznie tryskać z fontanny na placu Gałczyńskiego.

Przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu fontannowego konieczne było przeprowadzenie szeregu czynności, takich jak prace konserwatorskie, przeglądy instalacji i ich czyszczenie. Wypełnianie basenów wodą jest procesem czasochłonnym – w zależności od ich wielkości, może to trwać nawet kilka dni.