Bezwzględny złodziej podszywający się pod krewnych i personel medyczny został zatrzymany w Szczecinie

Bezwzględny złodziej podszywający się pod krewnych i personel medyczny został zatrzymany w Szczecinie

Pomysłowość przestępcza nie zna granic, co potwierdza historia złodzieja, który za pomocą przebiegłego podszywania się pod bliską osobę pacjenta lub pracownika służby zdrowia, od kilku miesięcy okradał niczego nie podejrzewające ofiary w szpitalach na terenie całego kraju. Jego seryjne działania przerwali funkcjonariusze Komisariatu Szczecin-Niebuszewo, którzy zatrzymali mężczyznę na terenie własnego miasta. Obecnie prowadzą poszukiwania względem osób, które mogły paść jego ofiarami.

Śledztwo, które prowadziła policja z Komisariatu Szczecin-Niebuszewo we współpracy z ofiarami oraz pracownikami medycznymi ze szczecińskich szpitali, doprowadziło do odkrycia tej alarmującej działalności przestępczej. Mężczyzna, będący na wolności od listopada 2023 roku, działał na ogólnopolską skalę. Został zatrzymany przez miejscowych policjantów i przyznał się do kradzieży w wielu miastach Polski, w tym między innymi: Jaworzno, Gdańsk, Świnoujście, Gdynia, Kraków, Oława i Warszawa.

Złodziej wykorzystywał momenty dekoncentracji pacjentów, by niepostrzeżenie wejść do sal szpitalnych lub na korytarze. Udawał przy tym osobę z wizytą, pracownika służby zdrowia czy dalekiego krewnego. Częstym scenariuszem było podejście do śpiącego pacjenta, kradzież pieniędzy i innych wartości z jego szafki lub torebki, a następnie opuszczenie pokoju jak gdyby nic się nie stało. Ofiarami padały najczęściej osoby śpiące lub pod wpływem leków. Złodziej posiadał dodatkową „umiejętność” – był starszym, elokwentnym mężczyzną, co nie budziło żadnych podejrzeń.

Cała sytuacja zaczęła się klarować, gdy jedną z pacjentek nie udało mu się okraść. Zauważył go również personel szpitala po zgłoszeniu dotyczącym kradzieży karty płatniczej. Policjanci natychmiast połączyli oba te incydenty. Skrupulatne i skoordynowane działania funkcjonariuszy z różnych pionów (dochodzeniowo-śledczego, kryminalnego i dzielnicowego) doprowadziły do zidentyfikowania, namierzenia i zatrzymania sprawcy.