Murmańsk przestaje być miastem partnerskim Szczecina
To koniec przyjacielskiej współpracy pomiędzy Murmańskiem, znajdującym się w Federacji Rosyjskiej oraz Szczecinem. Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina, właśnie poinformował o tej decyzji, która zapadła pod wpływem bieżących wydarzeń. Krótki komunikat na ten temat został również opublikowany w mediach społecznościowych władz miasta.
Zerwanie współpracy
Współpraca pomiędzy dwoma miastami została zerwana „W związku z nieuzasadnioną i zbrodniczą agresją Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę.”, jak napisał w komunikacie prasowym Prezydent Miasta. Władze miasta są zgodne co do tego, że nie ma szans na dalszą współpracę z miastem z Federacji Rosyjskiej.
Miasto na Pomorzu podpisało umowę o partnerstwie z odległym Murmańskiem, znajdującym się w obwodzie murmańskim, w dniu 8 kwietnia 1993 roku.
Kolejne miasta dołączają do akcji
W ten sposób Szczecin znalazł się w gronie nieustannie rosnącej liczby polskich miast, które podjęły decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. Póki co podobną decyzję podjęły już m. in. samorządy Łodzi, Elbląga czy Kętrzyna.
To nie koniec regionalnych zmian dotyczących współpracy z Rosją. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o zerwaniu partnerskiej umowy z obwodem mińskim znajdującym się na Białorusi oraz z obwodem kaliningradzkim zlokalizowanym w Rosji. Kontrakty o porozumieniu i współpracy z tymi regionami zostały podpisane kolejno w 2010 i 2004 roku.
Równocześnie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz zawnioskował o wykluczeniu Rosji z udziału w działalności organizacji Baltic Sea States Subregional Cooperation.
Baltic Sea States Subregional Cooperation jest to organizacja, która zrzesza nadbałtyckie regiony z 10 krajów z dostępem do Morza Bałtyckiego i której członkiem Polska pozostaje od 1993 roku. Głosowanie za wykluczeniem Rosji z zarządu organizacji odbędzie się podczas najbliższych obrad stowarzyszenia.
Nie tylko Szczecin. Wszystkie polskie miasta po kolei zrywają współpracę partnerską z miastami rosyjskimi i słusznie.