Zwiększenie podatku od nieruchomości w Szczecinie – plan na zbieranie 34 milionów złotych rocznie

Zwiększenie podatku od nieruchomości w Szczecinie – plan na zbieranie 34 milionów złotych rocznie

W roku przyszłym Szczecin ma w planach zgromadzić 34 miliony złotych poprzez wprowadzenie wyższego podatku od nieruchomości. Projekt zawierający proponowane podwyżki, które mają osiągnąć najwyższe wartości ustalone przez ministra finansów, jest już gotowy.

Kwestia nowych stawek podatku zostanie rozstrzygnięta w trakcie sesji rady miasta, która została zaplanowana na dzień 17 listopada.

Podatek od nieruchomości w Szczecinie ma przewidziane zwiększenie do maksymalnych wartości, które mają wejść w życie w 2024 roku. Wzrost ten jest konsekwencją inflacji, co oznacza, że stawka będzie wyższa niż ta obowiązująca w 2023 roku.

Uzasadnienie uchwały przedstawia przykładowe ceny, które będą obowiązywać po wprowadzeniu zmian: dla mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych oraz udziału w gruncie o powierzchni 30 m.kw. podatek wzrośnie o 10,50 zł rocznie; dla domu o powierzchni 150 m.kw i działki o powierzchni 500 m.kw. podatek wzrośnie o 72,50 zł rocznie; dla garażu (oraz innych budynków) podatek wzrośnie o 43,80 zł rocznie. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu o powierzchni 100 m.kw z udziałem w gruncie o powierzchni 50 m.kw. podatek wzrośnie o 441,00 zł rocznie. Natomiast dla budynku o powierzchni 1000 m.kw i działki o powierzchni 2000 m.kw, prowadzącego działalność gospodarczą, wzrost podatku wyniesie 4 680,00 zł rocznie.