Zobacz podziemne trasy pod Szczecinem wraz z eksponatami z „Misia”

Zobacz podziemne trasy pod Szczecinem wraz z eksponatami z „Misia”

Pod Dworcem Głównym PKP w Szczecinie znajdują się rozległe, podziemne trasy, które powstały jeszcze w czasach II wojny światowej. Zbudowali je Niemcy, a do ich skonstruowania wykorzystali pozostałości po XVIII-wiecznych fortyfikacjach.

Gdzie i jak?

Podziemne schrony datowane są na okres drugiej wojny światowej. Znajdują się one na głębokości 5 pięter, a ściany i strop mają grubość około 3 metrów. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw. Dziś zostały one zaadaptowane na ciekawą atrakcję historyczną i innowacyjne muzeum w jednym, a ich zwiedzanie możliwe jest codziennie – poza poniedziałkami oraz dniami świątecznymi – w godzinach od 12:00 do 16:00. Wejście do Podziemnych Tras Szczecina mieści się na peronie pierwszym Dworca Szczecin Główny – należy zejść na dół szklaną wiatą.

Wcześniejsze rezerwacje miejsc nie są wymagane, wyjątkiem jest zwiedzanie indywidualne (poza standardowymi godzinami otwarcia) lub grupowe i szkolne z przewodnikiem. Cena za wejście wynosi 35 zł (bilet normalny) i 30 zł (bilet ulgowy: dzieci i młodzież do 18 roku życia) za osobę. Wycieczka trwa około 1-1,5 godziny. Warto również dodać, że temperatura panująca wewnątrz wynosi około 14 stopni Celsjusza.

W przestrzeni schronów organizowane były na przełomie lat najróżniejsze wydarzenia kulturalne, np. wystawy fotografii, Festiwal inSPIRACJE, spektakle teatralne, koncert mis tybetańskich czy pokazy tańca.

Trzy trasy, trzy epoki

Podziemne Trasy Szczecina to wyjątkowa atrakcja i jeden z największych wojennych schronów cywilnych nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie.

We wnętrzach schronów – składających się z długich tuneli i dziesiątek pomieszczeń – zaaranżowano trzy trasy spacerowe – każda z nich skupia się na innym okresie w historii. Wszystkie są dobrze oznakowane i oświetlone. Na trasie czekają na odwiedzających wystawy – jest ich niemal 50, a w ich ramach około 200 informacyjnych tablic, 500 eksponatów i 40 manekinów, natomiast zewsząd dobiegają ich efekty dźwiękowe. Wśród stałych ekspozycji znaleźć można m. in. takie tematy, jak mundury RAF-u, U-Booty w Szczecinie, Fiat 126p, polscy pracownicy przymusowi, Solidarność w Szczecinie i wiele, wiele innych.

Można się tam udać w swoistą podróż w czasie do okresu drugiej wojny światowej („II wojna światowa”), kolejno do lat powojennych („Zimna wojna”) oraz epoki ‘70s i ‘80s („Selfie z PRL-em”).

Na uwagę zasługuje również wieńcząca wycieczkę strefa selfie. W postaci dekoracji, instalacji, ścianek i tła do zdjęć przygotowano tam najważniejsze symbole i ikony Szczecina z czasów Polski Ludowej. Znajdują się tam m. in. plany filmowe ze scenami z kultowego filmu „Miś”, gigantyczna puszka paprykarza szczecińskiego oraz figura wielkiego misia prosto z obrazu Stanisława Barei.

W cenie biletu znajduje się również dostęp do filmu zatytułowanego „Wielka ucieczka na północ” w reżyserii Andrzeja Fadera, który kręcony był w Szczecinie, w tym w podziemnym schronie. Można go obejrzeć online. Obraz nawiązuje do słynnego, hollywoodzkiego filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku ze Steve’m McQueenem w roli głównej.

III. Szczeciński Spacer Barokowo-Rokokowy

Interesują Cię historyczne spacery po Szczecinie? Warto więc skorzystać z ciekawej atrakcji przygotowanej na najbliższy weekend. Już w tę niedzielę, 27 marca odbędzie się wycieczka po Szczecinie szlakiem Elżbiety Krystyny Ulryki Brunszwickiej. Będzie to już 3. edycja Szczecińskiego Spaceru Barokowo-Rokokowego.

Elżbieta Krystyna była księżną i mecenaską kultury, która aktywnie działała na rzecz społeczności mieszkańców Szczecina. Spacer jej śladami zorganizowany zostanie przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „METRUM”. Organizatorzy spotkania przeprowadzą uczestników przez różne znaczące punkty w mieście, a przy okazji zdecydowanie zwrócą na siebie uwagę – będą oni przebrani w efektowne, barokowe stroje. Trasa spaceru przebiegać będzie przez Wały Chrobrego, park Żeromskiego oraz ulicę Sczaniecką – dawną lokalizację pałacyku księżnej Elżbiety Krystyny. Osoby reprezentujące grupę „METRUM” zaprezentują wszystkim uczestnikom wspaniałe rekonstrukcje strojów z XVIII-wieku, zarówno tych codziennych, jak i na specjalne okazje, np. mundurów, a także wykonają przez publicznością kilka rodzajów barokowych tańców.

Wycieczkę śladami księżnej Elżbiety Krystyny Brunszwickiej poprowadzi przewodnik miejski – dr Wojciech Kral, który z chęcią odpowie na wiele pytań uczestników spaceru. Start spotkania niedziela, 27 marca, godzina 10:00 z Rynku Siennego.