Zbiórka podpisów w sprawie legalnej aborcji

Zbiórka podpisów w sprawie legalnej aborcji

Do złagodzenia ustawy całkowicie zakazującej aborcji brakuje jeszcze sto tysięcy podpisów, tylko wtedy projekt będzie można przedstawić marszałek sejmu. Na placu Adamowicza w Szczecinie „Zieloni” zorganizowali zbiórkę podpisów. Zbiórka odbyła się w środę 8 września.

Co zawiera projekt „Legalna Aborcja Bez Kompromisów”?

Mieszkańcy Szczecina najbardziej interesowali się tym, co zawiera projekt „Legalna Aborcja Bez Granic”. Jakie zapiski się w nim znajdują? Projekt przede wszystkim ma dawać prawo do bezpiecznego przerwania ciąży do 12 tygodnia oraz, w szczególnych przypadkach warunkowe dopuszczenie do przerwania ciąży po upływie 12 tygodni.

Zdaniem współprzewodniczącej Zielonych w Szczecinie projekt ten jest bardzo ważny dla wielu polek. Według wielu kobiet obecna ustawa jest niczym innym, jak łamaniem ich podstawowych praw. Czego w skrócie żądają Zieloni? Działacze chcą przede wszystkim złagodzić obecną ustawę, która niemal całkowicie zakazuje aborcji. W projekcie „Legalna Aborcja Bez Kompromisów” znajduje się również wniosek o dodatkowe badania prenatalne. Dzięki nim będzie można odpowiednio wcześnie wykryć choroby płodu. Badania te mają być bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Projekt ma chronić również lekarzy przeprowadzających aborcję.

Działaczom zależy nie tylko na poprawie bytu kobiet, ale też lekarzy i innych osób, jakie uczestniczą w przerwaniu ciąży. Zbieranie podpisów spotkało się ze sporym odzewem. Dokładny wynik nie jest jeszcze znany mediom.

Do komitetu zajmującego się projektem „Legalna Aborcja Bez Kompromisów” należą przede wszystkim członkinie ruchów kobiecych. Akcję tworzą przedstawicielki Strajku Kobiet, ruchu Aborcyjny Dream Team, czy Wielka Koalicja za Wolnością i wyborem.