Działka przy ul. Starzyńskiego wystawiona na sprzedaż, czy schron zostanie wyburzony?

Działka przy ul. Starzyńskiego wystawiona na sprzedaż, czy schron zostanie wyburzony?

Za zgodą rady miasta wystawiono na sprzedaż działkę położoną przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie. Na działce tej znajduje się ogromny schron. Kiedyś schron ten stanowił rezerwowe stanowisko dowodzenia dla służb wojewody. Mieszkańcy Szczecina zadają sobie pytanie, czy sprzedaż tej działki wiąże się z wyburzeniem schronu.

Historia działki ze schronem podziemnym

Schron na działce ma aż 1600 m2 powierzchni, która podzielona jest na 60 pomieszczeń. Schron rozbudowano w latach 80, swego czasu zatrudniano tu około 130 osób. W 2012 uległ odtajnieniu i przestał już stanowić siedzibę Urzędu Wojewódzkiego. Aktualnie schron stanowi własność miasta.

Sam znajdujący się na działce schron może stanowić ciekawą atrakcję turystyczną. Wszystko, co znajduje się w środku, jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Śluzy są dobrze wyposażone, instalacja sprawna, działa też wentylacja i inne udogodnienia, które przez lata służyły pracownikom urzędu. Zdaniem znawców znajdujące się wewnątrz wyposażenie stanowi rzadkość wśród tego typu obiektów. Organizowano już wycieczki po wnętrzu schronu, jedną z nich oprowadzał jeden z przewodników po Szczecinie – Tomasz Wieczorek. Uczestnicy wycieczki z magazynu „Odkrywca” byli pod wrażeniem tak dobrze zachowanego wnętrza schronu.

Czy schron zostanie wyburzony?

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie mieszkańcy Szczecina, jest to, jak się potoczą dalsze losy schronu. Niestety miasto nie podjęło decyzji o tym, by schron stał się atrakcją turystyczną dla miłośników historii. Zamiast podjąć pracę nad otwarciem obiektu dla zwiedzających, działkę wystawiono na sprzedaż. Nie bez znaczenia jest lokalizacja działki. Znajduje się ona przy bardzo uczęszczanej ulicy, przez co z pewnością nie  braknie chętnych na jej zakup. Atrakcyjne położenie działki sprawia, że przyszły właściciel może wybudować na niej dowolny obiekt usługowy. Czy w takim razie schron zostanie wyburzony? Decyzja o tym, co stanie się z obiektem, w całości należy do inwestora.

Szczecinianom pozostaje tylko snucie domysłów, co znajdzie się na działce. Wiele osób jest zdania, że przyszły właściciel zdecyduje się jednak na stworzenie podziemnej trasy turystycznej. Trasa ta w połączeniu z lokalem świadczącym usługi gastronomiczne, mogłaby dać jeszcze większe zyski. Tymczasem pozostaje tylko czekać na rozwój zdarzeń.