Zachodniopomorscy rolnicy walczą z niekorzystnymi warunkami pogodowych, które opóźniają żniwa

Zachodniopomorscy rolnicy walczą z niekorzystnymi warunkami pogodowych, które opóźniają żniwa

Na terenie Zachodniopomorskiego rolnicy toczą bój z nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi. Każdodniowe opady deszczu skutkują opóźnieniem procesu żniw, co – według samych rolników – negatywnie odbija się na jakości zbieranych zbóż.

W tym okresie letnim, kombajny powinny już kończyć swoją pracę, a w rzeczywistości dopiero ją zaczynają. Problem ten został dostrzeżony przez reporterkę Radia Szczecin, która odwiedziła rolników pracujących na polach w pobliżu Koniewa, w powiecie kamieńskim.

Jeden z rolników wyraził swoje niezadowolenie mówiąc: „Żniwa postępują zbyt powoli, ponieważ pogoda jest niekorzystna. Spóźnienie wyniesie nawet dwa tygodnie. Zmagamy się z kapryśną aurą. Potrzebujemy chociaż tygodnia pełnego słońca. W tym czasie zazwyczaj były już za nami żniwa, a my mogliśmy cieszyć się lokalnymi dożynkami. Teraz dopiero zaczynamy. Zboże spędziło na polu zbyt dużo czasu i straciło swoje wartości, najbardziej korzystne dla produkcji żywności. Tegoroczny plon będzie prawdopodobnie przeznaczony głównie na paszę. Deszcz niestety zniszczył nasze nadzieje: dojrzałe zboże, które nawodnione deszczem rozpoczyna proces kiełkowania i traci swoją wartość.”

Kiedy reporterka Radia Szczecin pytała o prognozy: „Zapowiadają kolejne deszcze. Co w takim razie?” – odpowiedź była krótko: „Nie wiemy, co przyniesie przyszłość. Oczekujemy na dobrą pogodę jak na zbawienie”.

Niestety najnowsze prognozy pogody dla zachodniopomorskich rolników nie napawają optymizmem. Przewiduje się, że deszcz będzie padał – z przerwami – do końca obecnego tygodnia.