Wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym – finałowy odcinek Przypadku Referendalnego

Wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym – finałowy odcinek Przypadku Referendalnego

Po południu nastąpi ostatnie spotkanie z programem Przypadek Referendalny. Zgodnie z prawem, cisza wyborcza i referendalna ma swoje rozpoczęcie o północy.

Nie omieszkamy poruszyć na koniec tematu, który najczęściej pojawia się w komentarzach, niezależnie od forum – od stadionów do uniwersytetów. W różnych miejscach na terenie kraju kibice piłki nożnej wystosowali transparenty z hasłem „Nie chcemy tutaj drugiej Lampeduzy”. W 2016 roku, podczas meczu siatkówki między Polską a Niemcami, który odbywał się w Berlinie, fani Pogoni Szczecin wywiesili transparent w języku angielskim brzmiący: „Zabezpieczcie swoje kobiety, a nie naszą demokrację”. Niemal natychmiast po tym zdarzeniu służby ochrony zabrały baner. Po zakończeniu spotkania ten sam transparent pojawił się podczas protestu, gdzie został skonfiskowany przez policję – relacjonował Bartosz Stasiński z Stowarzyszenia Kibiców Patriotyczna Pogoń Szczecin.

– Policja interweniowała prawie natychmiast i ich zachowanie było niezwykle brutalne. Przez nich zostaliśmy potraktowani bardzo agresywnie. Szarpanie, ciągnięcie mojego kolegi do radiowozu, groźby sądowe – podkreślał Stasiński.

Odniesienie do „kobiet” nawiązywało do szeroko komentowanych masowych ataków seksualnych, które miały miejsce w Niemczech podczas nocy sylwestrowej 2016 roku. Wielokrotnie zgłaszane przypadki były najczęściej związane z grupami mężczyzn o pochodzeniu bliskowschodnim lub afrykańskim. Po upływie roku od tych wydarzeń, podczas debaty na Uniwersytecie Szczecińskim, Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz do spraw handlu oraz polityk Platformy Obywatelskiej, musiała odpowiedzieć na pytanie dotyczące porównania zagrożeń: „Czy rząd Polski stanowi większe ryzyko niż nielegalni migranci i Brexit”.