Szczecińscy uczniowie rezygnują z lekcji religii, a koszty pokrywa miasto

Szczecińscy uczniowie rezygnują z lekcji religii, a koszty pokrywa miasto

W Szczecinie, w szkołach ponadpodstawowych, jedynie co dziesiąta osoba decyduje się na udział w lekcjach religii. W przypadku szkoły podstawowej, liczba ta jest nieco wyższa i wynosi nieco ponad 50% wszystkich uczniów. W tym samym czasie, na realizację tych zajęć, ze środków miejskiego budżetu, przeznaczane jest około 5 milionów złotych w bieżącym roku szkolnym.

Z analizy danych zgromadzonych przez Urząd Miasta Szczecin wynika, że tendencja do rezygnowania z lekcji religii jest coraz bardziej widoczna. Jak informuje Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialna za oświatę, w porównaniu do ostatniego roku szkolnego, liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii zmniejszyła się o 12 procent. To znaczny spadek. Przyglądając się statystykom dotyczącym szkół ponadpodstawowych, okazuje się, że tylko co dziesiąty uczeń decyduje się na obecność na tych zajęciach. W przypadku szkół podstawowych, na lekcje religii uczęszcza nieco więcej niż 60 procent dzieci.

Dokładne analizowanie danych zgromadzonych przez Urząd Miasta Szczecin ukazuje jeszcze głębszą nierówność. W sumie, w aktualnym roku szkolnym na lekcje religii decyduje się tylko 43 procent uczniów. Co więcej, im wyższy poziom klas, tym mniejsza liczba osób chętnych do udziału w tych zajęciach.