Szczecińscy architekci wywalczyli konkurs na projekt przebudowy Bulwaru Chrobrego

Szczecińscy architekci wywalczyli konkurs na projekt przebudowy Bulwaru Chrobrego

Decyzja włodarzy Szczecina o przeprowadzeniu konkursu architektonicznego na projekt przebudowy szczecińskiego Bulwaru Chrobrego była wynikiem działań środowiska architektów miasta, które uparcie zabiegało o taką możliwość. Kiedyś planowano powierzyć ten zadanie poprzez przetarg, ale teraz sytuacja uległa zmianie.

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, w styczniu obiecał, że reprezentacyjne miejsce u podnóża Wałów Chrobrego stanie się terenem miejskim. To efekt wieloletniej rywalizacji z Żeglugą Polską, której głównym udziałowcem jest państwo. Ta bitwa trwała aż siedem lat i doprowadziła do tego, że tereny Bulwaru Chrobrego i Nabrzeża Wieleckiego wróciły pod jurysdykcję samorządu.

W momencie ogłoszenia końca sporu, zarząd miasta zapowiedział ambitny plan przebudowy bulwarów, szacowany na 100 mln zł. Planowane są różnorodne prace, w tym przebudowa ulicy Jana z Kolna, zawężenie jezdni i poszerzenie bulwarów. Przewidywane jest także zbudowanie pawilonów handlowo-usługowych z przestrzeniami rekreacyjnymi i elementami małej architektury.