Szczecin miastem sprzyjającym młodym osobom na rynku pracy

Szczecin miastem sprzyjającym młodym osobom na rynku pracy

Jak się okazuje według najnowszych sondaży Szczecin ma najniższe stawki bezrobocia wśród młodych ludzi w Unii Europejskiej. Oprócz Szczecina, dobrym wskaźnikiem odznacza się także Poznań. Jednak nie każde miasto w Polsce może się pochwalić niskim bezrobociem wśród młodych osób. Sprawdzamy!

Polskie miasta w czołówce

Według Eurostatu, Gdańsk, Poznań, Szczecin oraz Warszawa to miasta w Polsce, gdzie znalezienie pracy dla najmłodszych pracowników jest szczególnie łatwe. Eurostat przeanalizował stawki bezrobocia wśród młodzieży w całej UE. Bezrobocie wśród młodych ludzi w kilku polskich miastach jest jednym z najniższych w porównaniu z innymi regionami.

Sytuacja młodych na rynku pracy w Unii Europejskiej

W 2021 roku stopa bezrobocia wśród młodzieży (od 15 do 24 roku życia) w Unii Europejskiej wyniosła 16,6%. Jest to znacznie wyższe od stawki bezrobocia wśród wszystkich pracowników w UE, która wyniosła 7% w 2021 roku. Dane Eurostatu sugerują więc, że znacznie trudniej dla początkujących w swojej karierze zawodowej jest znaleźć pracę niż dla starszych i bardziej doświadczonych pracowników. Stopa bezrobocia jest również znacznie wyższa niż średnia dla osób w wieku od 15 do 29 lat, w tym tych, którzy już ukończyli swoje studia i zdobyli pewne doświadczenie zawodowe. Wśród mieszkańców UE w tym przedziale wiekowym, stopa bezrobocia wśród młodzieży wyniosła w 2021 roku.