Święto tulipanów w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy

Święto tulipanów w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy

Nowy sezon wiosenny powitano w Ogrodach Tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Trwa tam właśnie pora kwitnienia tulipanów i wielu innych kwiatów, co tworzy w efekcie wielobarwny i zachwycajacy spektakl natury. To zdecydowanie trzeba zobaczyć!

 

Mini ogrody z całego świata

Pokazowe Ogrody Tematyczne Hortulus zlokalizowane są w Dobrzycy – miejscowości położonej pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem, około 160 kilometrów od Szczecina. Pierwszy projekt ogrodów wdrożono jeszcze w 1992 roku, a w kolejnych latach powierzchnię Hortulus stopniowo powiększano i rozbudowywano o nowe atrakcje. Nowy kompleks ogrodowy, który powstał relatywnie niedawno, otrzymał osobną nazwę – Ogrody Hortulus Spectabilis. Cała przestrzeń Hortulus została podzielona na mniejsze ogrody tematyczne i zaaranżowana według stylu typowego dla danego kraju, np. Japonii i Francji czy też regionu. Można tam również znaleźć ogród śródziemnomorski, skalny, różany, kwiatów jadalnych, leśny, romantyczny, ziołowy, wiejski czy też nowoczesny. Każdy z nich jest unikatowy, a bogatą roślinność w różnym układzie dopełniają alejki do spacerowania, kładki nad stawami, pergole, fontanny, rzeźby ogrodowe, altany czy mini wodospady, a wszystkie te elementy dodają każdemu z mini ogrodów wyjątkowego charakteru. W sumie rośnie tam około 6000 gatunków roślin zielonych i kwiatów, w tym egzotycznych, a wszystko dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi tego regionu oraz sprzyjającej utrzymywaniu wilgoci, kwaśnej glebie.

Wizytę w ogrodach można zwieńczyć relaksem w dwóch z tamtejszych bistro-kawiarniach: Barwinek oraz Rumianek lub też w szkółce roślin ozdobnych. Można tam również zajrzeć do centrum ogrodniczego z rozbudowaną ofertą artykułów ogrodniczych.

Ogrody Hortulus są również lokalizacją kilku cyklicznie powracających wydarzeń. Wśród nich można wymienić: Noc Kupały (czerwiec), Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych (lipiec) i Dyniowe Garden Party (wrzesień).

 

Maj – sezon tulipanowy

Ogrody czynne są przez cały rok, ale początek maja to tradycyjnie inauguracja nowego sezonu wiosennego w Hortulus. Jest to więc doskonały moment na wycieczkę do ogrodów, gdyż właśnie wtedy w pełni rozkwitu są tam wielokolorowe tulipany.

Tamtejsze grządki porasta aż 40.000 tulipanów w najróżniejszych odmianach, takich jak piwoniowe, papuzie, frezowane czy Rembrandta. Obok nich już powoli zaczynają zakwitać również rododendrony, azalie i magnolie.

 

Ogród Gaudiego i Grabowy Labirynt – największe atrakcje

Na szczególną uwagę odwiedzających Hortulus zasługuje Ogród Gaudiego. Jest to jeden z mini ogrodów tematycznych, a można w nim znaleźć niewielkie oczko wodne otoczone ławkami o obłych kształtach i wykonanych z kolorowych płytek. Mozaiki można się również dopatrzeć w artystycznych dekoracjach rabatek, a wszystko nawiązuje do jedynych swoich rodzaju dzieł awangardowego architekta z Katalonii – Antoniego Gaudíego.

Jedną z największych i równocześnie najnowszych atrakcji tego miejsca jest również zielony labirynt. Został on otwarty w 2014 roku, choć pierwsze nasadzenia pojawiły się tam już ponad dekadę wcześniej – w 2003 roku. Utworzono go z symetrycznie zasadzonych i równo przystrzyżonych rzędów grabów i od początku cieszy się on ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Warto wspomnieć, że jest to największy na całym świecie grabowy labirynt – zajmuje on powierzchnię jednego hektara, a alejki wewnątrz ciągną się na długość 3250 metrów.

Wśród innych, ciekawych instalacji na terenie Ogrodów Tematycznych Hortulus można znaleźć spiralną, podwójną wieżę widokową o wysokości 20 metrów, Świątynię Dumania, Serduszkową Chatę, a także dedykowany dla dzieci Ogród Małego Skrzata czy Plac Małej Syrenki.

 

Ile kosztuje wejście do Hortulus?

Wstęp do Ogrodów Tematycznych Hortulus to kwota 32 zł (bilet normalny) i 23 zł (bilet ulgowy). Wejście do nowego kompleksu – Hortulus Spectabilis kosztuje z kolei 43 zł (bilet normalny) i 31 zł (bilet ulgowy). Wejściówka do obu stref wynosi natomiast 59 zł (bilet normalny) i 39 zł (bilet ulgowy).

Ogrody Hortulus w Dobrzycy czynne są przez cały rok. Godziny otwarcia są jednak zmienne i zależne od pory roku. W okresie od 19 kwietnia do 11 września są to 9:30-19:00 (od poniedziałku do soboty) oraz 10:00-18:00 (w niedziele i święta). Inne pory otwarcia dotyczą jednak Hortulus Spectabilis, a więc części z zielonym labiryntem. Są to 10:30-20:30 (od wtorku do niedzieli) w obecnym sezonie, czyli od dnia 21 czerwca do 21 sierpnia. Szczegółowy harmonogram działania całego obiektu można sprawdzić na stronie domowej ogrodów: https://hortulus.com.pl