Święta i oszczędności – nieoświetlona choinka

Święta i oszczędności – nieoświetlona choinka

Jak co roku, na placu Armii Krajowej przed szczecińskim urzędem miasta stanęła około 12-metrowa choinka. Zawsze była oświetlona, pełna blasku i stanowiła wyjątkowy element ozdobny w Szczecinie. Problem w tym, że w tym roku drzewko po zmroku jest ciemne. A to wszystko z powodów oszczędności. Miasto zrezygnowało z rozświetlenia choinki tradycyjnymi lampkami, a jej jedyną ozdobą jest znajdująca się na samym szczycie gwiazda.

Oszczędności pełną parą

Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta Szczecin otwarcie przyznaje, że w tym roku choinka nie jest rozświetlona żadnymi ozdobami z powodu oszczędności. Dodaje, że pomimo tego, że nowa stawka energetyczna ma wejść w życie dopiero w styczniu.  Jednak już teraz trzeba zacisnąć pasa. Ważna kwestia jest również taka, że miasto, jako samorząd zobligowano do tego, aby oszczędzać energii w wymiarze co najmniej dziesięciu procent. Własne z tego powodu miasto zrezygnowało wcześniej z kolorowym iluminacji. Wyjątkiem jest jedynie jarmark bożonarodzeniowy.

Co o tym sądzą mieszkańcy miasta?

Jak podkreśla jeden z mieszkańców Szczecina, takie działania wydają się zupełnie pozorne. Samych oszczędności można szukać gdzie indziej, na przykład poprzez skrupulatne gaszenie świateł w szkołach i urzędach. Mieszkaniec dodaje jeszcze, że same dekoracje można bez problemu oświecać tylko do godziny 23;00. Drobna zmiana a daje wiele radości i wprowadza w świąteczny nastrój. Pozostaje zatem postawić sobie odpowiedz na pytanie, czy choinkowe lampki rzeczywiście pozwolą na wymierne oszczędności? Warto dodać, że oświetlenie zewnętrzne typu LED, zależnie od rodzaju i ilości żarówek, ma moc od 3 do 9 watów.