Sprawa przekroczenia uprawnień przez prokuratorów i agentów CBA

Sprawa przekroczenia uprawnień przez prokuratorów i agentów CBA

Rozpoczęto dochodzenie dotyczące potencjalnego nadużycia władzy przez funkcjonariuszy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego z tego samego miasta. Dochodzenie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, a dotyczy domniemanego nielegalnego przejęcia dokumentacji medycznej od ginekologa Marii Kubisy. W tajnych aktach znajdowały się prywatne informacje o pacjentkach lekarza, który jest obecnie oskarżony o sześć przypadków wspomagania przerwania ciąży.

Michał Olechnowicz, prawnik reprezentujący pacjentki, potwierdził rozpoczęcie śledztwa. Zaznaczył, że Prokuratura Krajowa wybrała Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze do prowadzenia sprawy zamiast tej w Szczecinie, aby uniknąć konfliktu interesów. Podkreślił również, że uznano konieczność sprawdzenia działań urzędników publicznych i że to dochodzenie była podstawą do wszczęcia śledztwa.

Za przekroczenie uprawnień przez urzędników publicznych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Dr Maria Kubisa wyraziła zadowolenie z informacji o śledztwie, podobnie jak jej pacjentki. Zauważyła, że lekarze nie mogą udostępniać dokumentacji medycznej pacjenta bez pisemnej zgody, a tutaj agenci CBA weszli i zabrali wszystko, nie jest jasne, kto miał dostęp do tych informacji. Pacjentki są oburzone całym incydentem, zwłaszcza że w dokumentacji znajdowały się zdjęcia ich narządów intymnych po operacjach. Lekarz dodała, że pacjentki są zadowolone, że ich skargi zostały wreszcie uwzględnione.