Ruszyła wycinka w Lesie Arkońskim. Pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu

Ruszyła wycinka w Lesie Arkońskim. Pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu

Niedawno ogłoszono, że planowane jest rozpoczęcie wycinki w Lesie Arkońskim w Szczecinie. Prace te już ruszyły w minionym tygodniu. Prędko jednak pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu – petycję do prezydenta miasta, przygotowaną przez jednego z mieszkańców, podpisało już dokładnie 1183 osób – a ich liczba stale rośnie.

Apel o ekspertyzę

Inicjator akcji domaga się wstrzymania prac wycinkowych do czasu upublicznienia ekspertyz, które udowodniłyby i wyjaśniłyby konieczność podjęcia tak drastycznych działań, jak natychmiastowe usuwanie drzew.

Spór o kornika

W miniony wtorek drzewa zaczęły znikać z terenu w okolicy jeziora Goplana, wzdłuż żółtego szlaku pieszego. Wykarczowano już powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych, a w planach jest kontynuowanie prac i dalsza wycinka. Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska wyjaśnia, że usuwane są wyłącznie drzewa chore, które zaatakowane zostały przez kornika drukarza i uschły. Dodaje on również, że po wycince, w okresie wiosennym teren ma zostać ponownie zalesiony – mają pojawić się tam nowe nasadzenia.

Petycja „Powstrzymaj wycinkę”

Piotra P. – jednego z mieszkańców miasta nie przekonuje jednak to wyjaśnienie i uważa, że podjęto zbyt drastyczne kroki, które niepotrzebnie ingerują w lokalny drzewostan. Zgadza się z nim już ponad tysiąc sto osób, które na ten moment podpisały petycję o wstrzymanie prac i wyjaśnienia. Dokument skierowany jest do Piotra Krzystka, Prezydenta Szczecina. Inicjator akcji jest zdania, że możliwe jest znalezienie innego rozwiązania, które pozwoliłoby zachować całe połacie drzew w Lesie Arkońskim.