Rowerowy Szczecin. Budowa tras już niemal na półmetku, wdrażane są również Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Rowerowy Szczecin. Budowa tras już niemal na półmetku, wdrażane są również Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Szczecin wspiera jazdę na rowerze – wielkimi krokami zbliża się moment zakończenia pierwszego etapu szeroko zakrojonego projektu: „Zachodniopomorski Ład Rowerowy”. Akcja pozwoli na stworzenie ogromnej sieci turystycznych tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim, które sprawdzą się jako lokalizacje na wycieczki o różnej długości i stopniu zaawansowania.

1100 km tras na Pomorzu Zachodnim

Pomorska sieć tras turystycznych dla jednośladów ma docelowo osiągnąć długość 1100 kilometrów. W 2022 roku planowo ukończonych zostanie 200 kilometrów nowych szlaków. W okolicach Szczecina będzie można wybrać się m. in. na przejażdżkę malowniczą, nadmorską trasą Velo Baltica lub też spróbować swoich sił na wyprawie wokół jeziora Dąbie. Trasy są przygotowywane pod kątem rowerzystów o różnej kondycji i oczekiwaniach: będzie można wybrać się na jednodniową, rodzinną wyprawę czy wielodniowy wypad w gronie znajomych.

Jakie atrakcje warto zobaczyć na rowerze w okolicach Szczecina? Więcej porad na temat atrakcji regionu na https://szczecininfo.pl !

Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Kolejnym krokiem w całym projekcie ma być uzupełnienie tras o tzw. Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Czym są tak zwane MPR-y? Są to inicjatywy lokalnych przedsiębiorców, którzy zadbają o przygotowanie specjalnych usług dedykowanych dla rowerzystów. I tak, mogą to być miejsca noclegowe, gastronomia, transport (np. rowerów z punktu A do punktu B) czy też atrakcje turystyczne.

Co istotne, miejsca te muszą spełniać kilka ważnych kryteriów: dawać możliwość zarezerwowania noclegu tylko na jedną noc, co jest kluczowe podczas długich, wieloetapowych wypraw rowerowych oraz oferować bezpieczny i bezpłatny parking lub przechowalnię rowerów. Do dyspozycji powinny zostać również przygotowane podstawowe narzędzia do naprawy jednośladów.