Dwa nowe murale w Szczecinie. Będą nie tylko artystyczne, ale i ekologiczne

Dwa nowe murale w Szczecinie. Będą nie tylko artystyczne, ale i ekologiczne

W Szczecinie już niedługo powstaną dwa nowe murale, których zadaniem będzie nie tylko upiększanie miejskiej przestrzeni, ale również oczyszczanie powietrza. Taki filtrujący przykład sztuki ulicznej można już znaleźć przy rondzie Giedroycia.

Gdzie pojawią się kolejne murale?

W sumie w całym województwie zachodniopomorskim przygotowanych zostanie siedem murali oczyszczających powietrze. Pierwsze dwa takie dzieła pojawiły się już w Szczecinie oraz w Szczecinku.

Na projekty ekologicznych dzieł ulicznych ogłoszono konkurs. Zgłoszenia mogą nadsyłać sami artyści. Ich prace zostaną ocenione pod kątem wartości artystycznej, oryginalności, możliwości technicznych oraz kosztów wykonania. Zwycięskie projekty ubarwią ulice Szczecina, Polic, Starogardu, Wałcza, Połczyna-Zdrój i Goleniowa.

Więcej informacji o eko-muralu w Policach można przeczytać tutaj.

W samym Szczecinie pojawią się dwa kolejne murale-filtry powietrza. Obie prace powstaną na elewacji dawnej przychodni zlokalizowanej przy ul. Piłsudskiego. Budynek należy do Urzędu Marszałkowskiego, został już odnowiony, a w niedalekiej przyszłości stanie się jego nową siedzibą.

Neutralizowanie zanieczyszczeń i bakterii

Wszystkie eko-murale wykonane zostaną specjalnymi farbami fotokatalitycznymi, które wykazują właściwości pochłaniające zanieczyszczenia uliczne, takie jak spaliny czy dym papierosowy, ale także drobnoustroje i grzyby. Farby wyłapują oraz rozkładają szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek siarki, tlenek azotu czy opary rozpuszczalników. Na ich powierzchni, pod wpływem promieniowania UV oraz wilgoci zachodzi reakcja utleniania toksyn, które w efekcie zostają zneutralizowane i przekształcone w azotany i węglany, które nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Jeden mural = 200 drzew

Jeden mural wykonany farbami fotokatalitycznymi oczyszcza powietrze nawet jak dwieście drzew, a 1 metr kwadratowy takiego dzieła jest w stanie zneutralizować 0,44 gramy tlenków azotu dziennie. Farby te wykazują również właściwości samo oczyszczające, dzięki czemu wykonane przy ich pomocy prace nie wymagają częstego mycia i konserwacji.