Robot na czterech łapach z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w spektaklu teatralnym "Dobry piesek"

Robot na czterech łapach z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w spektaklu teatralnym "Dobry piesek"

W najnowszym spektaklu „Dobry piesek”, który miał swoją premierę ostatniego weekendu w Teatrze Współczesnym, na scenie pojawił się nietypowy aktor – robot na czterech łapach. Spektakl ten jest również niezwykły ze względu na obecność prawdziwych psów, które dzielą scenę z robocie. Przygotowanie psiego robota do występów to wynik zaangażowania studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Spektakl „Dobry piesek”, to autorska realizacja Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana, która nawiązuje do tysiącletnich relacji między ludźmi a ich czworonożnymi przyjaciółmi. W trakcie przedstawienia widzowie mają okazję zobaczyć na scenie nie tylko żywe psy, ale także robota-psa, pochodzącego ze szczecińskiego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.

Za stworzenie mechanicznego czworonoga, o wdzięcznym imieniu Wimuś – będące nawiązaniem do nazwy wydziału, odpowiedzialni są studenci mechatroniki, Jakub Jasiejka i Krystian Grzyb. Nie tylko zbudowali oni robota, ale także przeszkolili aktorów Teatru Współczesnego, jak nim sterować za pomocą pada. Demonstrowali również jego umiejętności, takie jak bieganie, siadanie, proszenie o coś czy przewracanie się na grzbiet. Jak wyjaśnili w rozmowie z Polską Agencją Prasową, muszą dbać o to, aby wszystkie baterie były naładowane i aby robot był w pełni sprawny technicznie, szczególnie że scena z jego udziałem trwa 10 minut.