Remont Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie dobiega końca
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, zwane też Zajezdnią Sztuki w Szczecinie – zostało otwarte w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej w dniu 1 stycznia 2006 roku. Dwa lata wcześniej miejsce to przestało pełnić swoją dotychczasową funkcję, zdecydowano się więc wykorzystać jego ciekawą konstrukcję i zaaranżowano tam wystawę techniczną. W 2020 roku w budynku muzeum rozpoczęto gruntowną przebudowę, której efekty będzie można podziwiać już w tym miesiącu.
Przedłużający się remont
Gruntowny remont Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, który rozpoczął się w maju 2020 roku – powoli dobiega końca. Prace planowo miały zakończyć się tam jesienią 2021 roku, jednak pandemia utrudniła wykonawcy dotrzymanie pierwotnego terminu. Nowa, realistyczna data zakończenia remontu obiektu to końcówka marca bieżącego roku. Na tamtejszym placu budowy trwają już prace porządkowe i wykończeniowe, wszystko więc wskazuje na to, że termin ten nie zostanie przekroczony.
Zmiany na zewnątrz i wewnątrz
Od maja 2020 roku w muzeum prowadzony był gruntowny remont elewacji i przebudowa wnętrz w całym budynku, a także zainicjowano budowę łącznika, znajdującego się pomiędzy główną częścią muzeum a halą wystawienniczą. Dodatkowo w tym czasie wzmocniono tam fundamenty i podwyższono kondygnację piwnicy, gdzie zaaranżowane mają zostać nowe pomieszczenia techniczne i użytkowe. Swój wygląd zmieniła również sama elewacja budynku Muzeum Techniki i Komunikacji, którą przemalowano i odwzorowano jej oryginalny kolor.
Przebudowa pozwoliła również na powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej i administracyjnej muzeum. Zaaranżowano tam również nowe pomieszczenia, takie jak sale edukacyjne, salę konferencyjną i czytelnię. Dobudowano tam również przeszklony łącznik między muzeum a halą wystawienniczą, w którym pojawią się szatnie, recepcja i część wystawowa.
Zróżnicowana kolekcja pojazdów
Szczecińskie muzeum przy ul. Niemierzyńskiej stanowi obecnie jeden z największych w całej Polsce obiektów o profilu technicznym. W placówce zobaczyć można zabytki związane ze szczecińską komunikacją miejską (autobusy i tramwaje), szczecińską motoryzacją, jednośladami z czasów PRL-u, pojazdami służb mundurowych oraz polskim przemysłem motoryzacyjnym. Na wystawę trafiły tam motocykle firmy Alba, WSK i Junak, skutery Osa czy motorowery Komar, Żak i Ryś. Wśród prezentowanych samochodów znalazły się tam modele Syrena, Fiat 125p, Warszawa, Żuk czy Nysa. W bogatej kolekcji tramwajów miejskich podziwiać tam można marki Nordwaggon, Konstal i Duewag (Düwag). W muzeum działa również symulator tramwaju Konstal 105Na z wizualizacją ulic Szczecina.
Dokładny adres:
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin