Przyszłość koalicji partii opozycyjnych – pierwsze zgrzyty i prognozy na przyszłość

Przyszłość koalicji partii opozycyjnych – pierwsze zgrzyty i prognozy na przyszłość

Łukasz Jankowski, gość programu „Kawiarenka Polityczna” Radia Szczecina, przewiduje, że obecne napięcia pomiędzy partiami koalicyjnymi mogą przerodzić się w poważne problemy wiosną. W jego opinii, choć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zdobyły razem większość sejmową i najprawdopodobniej utworzą nowy rząd, to nie będzie łatwo utrzymać tę jedność przez następne cztery lata.

Jankowski zauważył istniejące już teraz tarcia między przedstawicielami koalicyjnymi. Wskazał na to, że początkowo emocje polityczne mogą przysłonić kłopoty gospodarcze i problemy wynikające z praktyki politycznej. Jednakże, jak zauważa dziennikarz, trudno jest przewidzieć co będzie dalej. Na chwilę obecną deklaracje polityków o czteroletnim układzie koalicji wydają się zderzać z rzeczywistością programową partii.

Retoryczne pytanie redaktora Jankowskiego brzmi: „Jeżeli już teraz są zgrzyty i już teraz te zapewnienia i deklaracje zderzają się z rzeczywistością programową, no to cóż będzie za parę tygodni czy parę miesięcy?”. Sugeruje on także, że polscy politycy mają trudności z podejmowaniem kompromisów, co może stanowić zagrożenie dla stabilności koalicji, która na stanowisko premiera wskazała Donalda Tuska.