Przystanek Szczecin Niebuszewo: szereg inwestycji usprawniających komunikację

Przystanek Szczecin Niebuszewo: szereg inwestycji usprawniających komunikację

Plan reaktywacji przystanku Szczecin Niebuszewo, będącego częścią Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, to nieodłączny element wielkiej inwestycji miejskiej. W pierwszym etapie, na przygotowanej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku zlokalizowanym wzdłuż ulicy Kułakowskiego, powstanie infrastruktura ukierunkowana na ułatwienie przesiadek na transport kolejowy. Z myślą o użytkownikach pojazdów samochodowych projekt zakłada m.in. budowę dużego parkingu.

Początkowe prace inwestycyjne dotyczyły rozbiórki istniejących już konstrukcji. Starą stalową wiatę rozebrano, podobnie jak żelbetowe ścianki oporowe. Prace obejmowały również demontaż nawierzchni placu, utworzonego z betonowych płyt i kamiennych kostek – podaje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. Dodatkowo zdjąć musiano również szyny i kolejowe podkłady.

Nowa infrastruktura parkingowa będzie wygodna i funkcjonalna. Plan zakłada utworzenie 158 miejsc postojowych dla samochodów, a także specjalnego sektora „kiss & ride”, składającego się z 7 miejsc, oraz 4 stanowisk przeznaczonych dla taksówek.

W ramach inwestycji przewidziano także wiele dodatków usprawniających korzystanie z przystanku i jego otoczenia. Budowlańcy zajmą się realizacją chodników oraz elementów małej architektury, takich jak wiaty rowerowe, stojaki na rowery, ławki czy kosze na odpadki. Powstaną również terenowe schody i pylon informacyjny. Projekt uwzględnia też budowę kanalizacji, instalację systemu monitoringu wizyjnego oraz zagospodarowanie zieleni.

Dla pieszych zostaną wytyczone dojścia do peronów. Prace związane z modernizacją samego przystanku należą jednak już do zadań PKP PLK.