Przyciągająca turystów perła Zachodniopomorza – Szczecin

Przyciągająca turystów perła Zachodniopomorza – Szczecin

Zgodnie z najnowszymi danymi, miasto Szczecin staje się coraz bardziej popularnym celem podróży dla osób poszukujących miejsca bogatego w przeszłości i oferującego atrakcyjne wydarzenia. Wzrost popularności tego zachodniopomorskiego miasta jako destynacji turystycznej jest widoczny z każdym kolejnym sezonem.

Po kilkusezonowym spadku związanym z pandemią COVID-19, obserwujemy teraz prawdziwy renesans turystyki. Tylko w tym roku Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie przywitało już blisko 20 tysięcy gości. To praktycznie tyle samo, ile przez cały poprzedni rok, a przecież jest jeszcze tylko połowa października. Co więcej, to aż o 43% więcej odwiedzających niż dwa lata temu o tej samej porze roku. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że Szczecin przyciąga coraz więcej turystów.

Jest to miejsce atrakcyjne zarówno dla rodaków, jak i przybywających z zagranicy. Od początku roku do połowy października Szczecin był szczególnie często wybierany przez turystów z Niemiec, którzy stanowili aż 11% wszystkich odwiedzających Centrum Informacji Turystycznej przy placu Żołnierza. Najwięcej gości, bo aż 82%, stanowią jednak Polacy. Wśród nich znajdują się mieszkańcy różnych regionów kraju, takich jak Dolny Śląsk, Śląsk, Mazowsze, Małopolska, a także Zachodniopomorskie.

Wynika to z badań przeprowadzonych podczas wydarzenia Żagle 2023. Z analizy wynika, że na sierpniowy weekend do Szczecina przyjechało również dużo mieszkańców powiatu koszalińskiego i drawskiego (odpowiednio 36,5% i 15,4% regionalnych odwiedzających).