Przebudowa otoczenia stacji Szczecin Łasztownia zmienia oblicze miasta

Przebudowa otoczenia stacji Szczecin Łasztownia zmienia oblicze miasta

Znajdująca się w trakcie realizacji stacja Szczecin Łasztownia, będąca częścią Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, jest centralnym punktem projektu przebudowy jej otoczenia. Teren przy stacyjnych peronach ma zostać wyposażony w parking, oferujący 20 miejsc do zaparkowania.

Projekt jest realizowany według formuły „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę Kristone, która otrzymuje za to wynagrodzenie w wysokości ponad 4,3 mln zł. Nadzór nad pracami oraz koordynację zadań inwestycyjnych sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie, pełniąca funkcję inwestora zastępczego.

Pierwsze etapy prac obejmowały działania ziemne i rozbiórkowe, podczas których utworzono platformę roboczą i zdemontowano sieć kanalizacji wodociągowej. Kolejny krok to przygotowanie terenu na budowę nawierzchni drogi manewrowej i parkingu – informuje przedstawiciel prasowy miasta ds. inwestycji, Piotr Zieliński.

Projekt odnosi się do obszaru ulicy Heyki w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego. Planowany przystanek kolejowy, realizowany na rzecz PKP PLK, będzie nosił nazwę Szczecin Łasztownia, choć geograficznie znajduje się on na Kępie Parnickiej.

Podstawowym celem działań miejskich jest ułatwienie korzystania z transportu kolejowego przez mieszkańców. W związku z tym przy powstającej stacji zostanie zrealizowany parking typu Park&Ride przeznaczony dla samochodów osobowych (z 20 miejscami, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). Dodatkowo zaplanowano parking Bike&Ride z 16 miejscami dla rowerów oraz zatoczkę Kiss&Ride dla 3 samochodów osobowych.