Profesor Leszek Domański zobowiązuje się do przekierowania funduszy z Narodowego Programu Transplantacyjnego do Szczecina

Profesor Leszek Domański zobowiązuje się do przekierowania funduszy z Narodowego Programu Transplantacyjnego do Szczecina

W trakcie dyskusji w formacie „Rozmowa pod krawatem”, prof. Leszek Domański dał wyraz swojej determinacji, aby środki przeznaczone na Narodowy Program Transplantacyjny były również dystrybuowane do Szczecina. Profesor Domański, będący wybitnym naukowcem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, został niedawno mianowany prezesem elekt Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Powiedział, że w najbliższej perspektywie ośmiu lat przewiduje się, że prawie milion złotych zostanie skierowane na finansowanie działań związanych z transplantologią. Przyznał również, że w Szczecinie ta specjalistyczna dziedzina medycyny rozwija się bardzo dobrze, jednak procedury z nią związane są rozlokowane w całym mieście, obejmując praktycznie wszystkie placówki szpitalne.

Operacje transplantacyjne są przeprowadzane między innymi w szpitalach przy ulicy Arkońskiej i Zdunowie, a także w placówce przy Unii Lubelskiej. Profesor Domański zasugerował, że warto byłoby rozważyć stworzenie w Szczecinie dedykowanego centrum transplantologii.

Niemniej jednak, mimo rozbicia tych procedur, system ten działa skutecznie od wielu lat. Profesor Domański podkreślił, że pomimo rozproszenia funkcjonowania usług transplantacyjnych, udało się pokonać wyzwania organizacyjne i osiągnąć imponujące wyniki w polskiej transplantologii. Szczecin jest miejscem, gdzie szeroko dostępne są usługi transplantacji na najwyższym poziomie – dodał Domański.