Potężna wichura w Szczecinie i na wybrzeżu Bałtyckim

Potężna wichura w Szczecinie i na wybrzeżu Bałtyckim

Groźna wichura, która przeszła nad Polską, spowodowała poważne szkody w Świnoujściu i nad całym wybrzeżem Bałtyckim. W Świnoujściu doszło do wywrócenia jachtu w marinie portowej.

Wichura nad Polską

Zdarzenie miało miejsce najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę, 18 lutego, kiedy to na Wybrzeżu mieliśmy kulminację wietrznej pogody. W czasie sztormu nad polskim morzem wiatr osiągał prędkość do 125 km/h, co wystarczyło do przewrócenia potężnego jachtu. Na szczęście nie ma informacji o obrażeniach ludzkich. Jacht został odholowany na brzeg, a władze miasta nie otrzymały żadnych zgłoszeń od Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ani od straży pożarnej w Świnoujściu w związku z tym zdarzeniem.

Szkody w Polsce i na całym wybrzeżu

Przechodząca nad Polską potężna wichura wywołała wiele szkód i utrudnień. Na wybrzeżu doszło do szeregu problemów związanych z uszkodzeniami infrastruktury, a także wypadków z powodu silnych podmuchów wiatru. W wielu miejscach doszło również do awarii sieci energetycznych i przerw w dostawach energii elektrycznej. Setki tysięcy mieszkańców w całym kraju pozostało bez prądu, a z powodu uszkodzeń sieci energetycznych problemy z zaopatrzeniem dotknęły również wiele firm i instytucji. Wichura spowodowała także liczne opóźnienia w ruchu lotniczym, morskim i kolejowym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych loty zostały odwołane, a podróżni musieli znosić opóźnienia i przestoje. Meteorolodzy przewidują, że siła wiatru ma słabnąć z biegiem soboty, ale w niedzielę, 19 lutego, może jeszcze mocniej powiać.